V Prešovskom a Košickom kraji vyhlásili pre počasie celkovo 25 mimoriadnych situácií. Silný vietor sprevádzaný dažďom, ktorý zasiahol v pondelok východné Slovensko, spôsobil rozsiahle materiálne škody na majetku obyvateľov, infraštruktúre a dopravných sieťach. V Košickom kraji bola vyhlásená mimoriadna situácia v meste Gelnica a ďalších šiestich obciach okresu Gelnica. V Prešovskom kraji vyhlásilo mimoriadnu situáciu 18 obcí a miest. V jednom prípade, a to v obci Svinia, bol vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity, dôvodom je vytvorenie hatí na priepustoch potoka Malá Svinka.
V Košickom kraji je mimoriadna situácia z dôvodu veternej smršte vyhlásená v obciach Gelnica, Margecany, Jaklovce, Helcmanovce, Prakovce, Kluknava a Mníšek nad Hnilcom. V Prešovskom kraji vyhlásili mimoriadne situácie starostovia a primátori v mestách a obciach Prešov, Svinia, Svidník, Lužany pri Topli, Šarišské Michaľany, Kračúnovce, Dubinné, Beloveža, Poloma, Ďurďoš, Kojatice, Hankovce, Gregorovce, Vlača, Kručov, Župčany, Drienica a Lúčka.
„Počas víchrice vietor najčastejšie spôsobil pády stromov na rodinné domy, komunikácie a vedenia elektrických a telekomunikačných sietí. Silný nárazový vietor však v niektorých prípadoch poškodil strechy budov vrátane materských a základných škôl, rodinných domov či bytoviek, vyvracal stromy a spôsobil výpadky elektrickej energie,“ priblížil rezort vnútra.
Odbor krízového riadenia Okresného úradu v Gelnici aktuálne zabezpečuje materiál na prekrytie striech a ďalšie potreby v rámci záchranných prác.
Ministerstvo podotklo, že meteorologická a hydrologická situácia sa podľa aktuálnych správ stabilizovala. Záchranné zložky aj samosprávy pokračujú v odstraňovaní následkov víchrice a zabezpečovaní pomoci pre postihnuté územia.
Nepriaznivé počasie ovplyvnilo prevádzku pôšt na východnom Slovensku
V dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok nastal výpadok elektrickej energie na desiatkach pôšt na východnom Slovensku. Na väčšine z nich sa podarilo obnoviť dodávky elektriny, niektoré však fungujú v obmedzenom režime alebo ostávajú zatvorené na nevyhnutne dlhý čas. TASR o tom informovali zo Slovenskej pošty.
„V prípade ďalšieho zhoršenia počasia môže nastať obmedzenie doručovateľskej služby v niektorých lokalitách, a to v záujme ochrany životov a zdravia zamestnancov Slovenskej pošty. Rozhodnutie sa bude odvíjať od informácií z lokálnych krízových štábov,“ uviedli zo Slovenskej pošty.
Zoznam zatvorených pôšt, respektíve pôšt s obmedzeniami bude priebežne aktualizovaný na webovej stránke. Aktuálne otváracie hodiny sú pre zákazníkov dostupné na webe Slovenskej pošty a v mobilnej aplikácii.
Zatvorené sú pošty v Gelnici na Slovenskej ulici, Giraltovciach na Hviezdoslavovej ulici, v Rožňave na Šafárikovej ulici a v obci Soľ.
Hasiči pre pondelkovú poveternostnú situáciu zasahovali takmer 500-krát
Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a členovia dobrovoľných hasičských zborov zasahovali pre poveternostnú situáciu od pondelka rána (7. 7.) do utorka rána celkovo 487 ráz.
„Najviac zásahov evidujeme v Prešovskom kraji, kde bola pomoc hasičov potrebná až 254-krát. V Košickom kraji evidujeme 147 zásahov, v Banskobystrickom kraji 34 zásahov. Na ostatnom území Slovenska sme zaznamenali nižší počet zásahov, a to v Trnavskom kraji 18 zásahov, Žilinskom kraji 11 zásahov, Trenčianskom kraji desať zásahov, Bratislavskom kraji osem zásahov a Nitrianskom kraji päť zásahov,“ priblížila.
Zásahy súviseli najmä s odstraňovaním popadaných stromov z cestných komunikácií, chodníkov či elektrických vedení. Rovnako aj s odstraňovaním naklonených stromov, ktoré ohrozovali premávku, či uvoľnených plechov na strechách rodinných domov. Zásahy sa týkali aj odčerpávania vody zo zatopených priestorov.
V Hanušovciach nad Topľou sú po búrke škody aj na kultúrnych pamiatkach
V Hanušovciach nad Topľou pokračujú v odstraňovaní škôd po silnej búrke so silným nárazovým vetrom, ktorá zasiahla mesto v pondelok (7. 7.) večer. V meste bola vyhlásená mimoriadna situácia.
„Ide o sušiareň a grófsky park pri Veľkom kaštieli. Škody sú tam enormné, poškodených je veľa stromov. Pravdepodobne požiadame občanov, aby sa tejto časti mesta vyhli, pretože môže byť nebezpečná,“ uviedol primátor.
Zásahy boli potrebné na mestských komunikáciách a chodníkoch, ktoré boli po búrke neprejazdné pre popadané konáre. Podľa primátora v meste pracujú zamestnanci mestského úradu, dobrovoľníci, hasiči aj pracovníci energetických spoločností. „Stromy popadali na trafostanice. Niektoré ulice sú bez elektriny doteraz. Poškodená bola aj rozhlasová sieť,“ doplnil Straka.
Vietor spôsobil rozsiahle škody na budovách, strechách, vozidlách, plotoch a infraštruktúre. Rozsah škôd samospráva ešte mapuje a zároveň zbiera údaje od občanov. V priebehu dňa znova zasadne krízový štáb.
V Hanušovciach je dočasne zatvorený aj archeoskanzen, informovali o tom z Krajského múzea v Prešove na sociálnej sieti. „V našom areáli došlo k pádu stromov, ktoré poškodili exteriér aj vnútorné vybavenie skanzenu. Z bezpečnostných dôvodov preto dočasne zatvárame archeoskanzen v Hanušovciach,“ uviedli s tým, že o opätovnom otvorení budú verejnosť informovať.
V Rožňave odstraňujú dôsledky búrky, spôsobila len malé škody
V Rožňave v utorok pokračujú s odstraňovaním dôsledkov pondelňajšej (7. 7.) búrky, ktorá však v meste spôsobila len malé škody. Vyvrátených bolo niekoľko stromov i stĺp verejného osvetlenia.
„V dôsledku silného nárazového vetra bolo vyvrátených alebo zlomených do desať stromov, stĺp verejného osvetlenia a polámané konáre. Jeden strom bol vyvrátený pri mestskej budove, kde však podľa predbežných informácií vznikli len minimálne škody,“ priblížil Drengubiak.
Búrka v Rožňave spôsobila len malé škody, samospráva tak nemusela pristupovať k vyhláseniu mimoriadnej situácie. Hlásené zatiaľ nemá ani škody na majetku obyvateľov.
„Ihneď po odznení búrky začali prvé práce príslušníci Hasičského a záchranného zboru Rožňava, ako aj zamestnanci Technických služieb mesta Rožňava, keď odstraňovali následky búrky,“ dodal zástupca primátora s tým, že zamestnanci technických služieb pokračujú v odstraňovaní následkov aj v utorok.
Mestská polícia v Prešove eviduje po búrke 55 nahlásených podnetov od občanov
Na Mestskom úrade v Prešove v utorok ráno opäť zasadal krízový štáb. Záchranné práce po pondelňajšej (7. 7.) búrke spojenej so silným nárazovým vetrom trvali podľa hovorcu mesta Michala Hudáka až do neskorých nočných hodín. Mestská polícia Prešov eviduje 55 nahlásených podnetov od občanov, pričom posledné hlásenia zaznamenala tesne pred polnocou. Záchranné práce naďalej pokračujú, pomáhajú aj vojaci.
„Na území mesta Prešov je viacero polámaných a poškodených stromov a poškodené je aj dopravné značenie – na uliciach Pražská, Októbrová, Jána Pavla II. a na Sídlisku II. V nasledujúcich hodinách budú správcovia cestných komunikácií na území mesta Prešov vykonávať kontrolu dopravného značenia a čistenie komunikácií, ako aj kanalizačných vpustí,“ uviedol Hudák.
Aktuálne sú v meste Prešov odstavené všetky striekajúce fontány, pre verejnosť sú zatvorené cintoríny a uzavretý je aj celý areál prírodného kúpaliska Delňa.
„Zatvorené sú aj verejné toalety na Floriánovej ulici. Poškodené sú dreviny v Panskej záhrade a v ďalších parkoch na území mesta, preto žiadame občanov, aby sa parkom nateraz vyhýbali a neprechádzali v tesnej blízkosti stromov, vzhľadom na to, že hrozí riziko ďalšieho nalomenia konárov či padnutia poškodených stromov,“ zdôraznil Hudák.
Ako doplnil, Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na utorok pre okres Prešov výstrahy 1. stupňa pred búrkami. „Žiadame preto obyvateľov, aby sa v čase vyhlásených meteorologických výstrah zdržiavali v interiéri, zabezpečili si podľa možností majetok umiestnený vonku (napríklad záhradný nábytok, kvetináče, okrasné predmety), vyhýbali sa miestam, na ktorých hrozí pád konárov, stromov či elektrického vedenia a rešpektovali výstrahy a pokyny záchranných zložiek,“ dodal Hudák.
V prípade odstraňovania mestských drevín zo súkromného pozemku je podľa neho potrebné uložiť zvyšky týchto drevín na viditeľné miesto, aby ich mesto mohlo upratať a odviezť. Je však potrebné dbať na vlastnú bezpečnosť a na to, aby dreviny neprekážali v premávke či na chodníkoch.