Úvod Z DOMOVA Dušan Marušák: Byť najlepšími je drahé, preto Číňania tvrdia, že ešte nie...

Dušan Marušák: Byť najlepšími je drahé, preto Číňania tvrdia, že ešte nie sú veľmoc

241
Dušan Marušák a Cai Ge. (Foto: Pavel Kapusta)

Bývalý ekonomický diplomat v Číne a súčasný koordinátor OZ Právo na Pravdu pre Trnavský kraj Dušan Marušák zastupoval občianske združenie Zoroslava Kollára na slávnostnej recepcii veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky na Slovensku pri príležitosti 98. výročia založenia Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády. 

Pri príležitosti sviatku osobne zablahoželal čínskemu veľvyslancovi Cai Geovi. Marušák v rozhovore s ambasádorom zdôraznil, že Čína sa nikdy nesprávala ako agresor a vyzdvihol jej snahy o mierové riešenie konfliktov vo svete. 

“Z histórie vieme, že Číňania nikdy nezaútočili na inú krajinu a dodnes sa držia zásad známeho filozofa Sun-c. Ten napísal knihu Umenie vojny, z ktorej sa učia na vojenských akadémiách nielen v Číne, ale aj v Rusku a USA. Sun-c okrem iného písal, že krajina nemá zasahovať do vojen iných a má ich iba potichu a s odstupom sledovať. Tak to teraz Číňania robia aj v prípade rusko-ukrajinského konfliktu,” uviedol pre portál napalete.sk. 

Marušák s Cai Geom hovoril aj o ekonomickej spolupráci SR a Číny. Marušák sa na jeseň chystá na obchodnú cestu do Číny so slovenskými podnikateľmi. “Čínu v súčasnosti charakterizuje prudký vedecko-technický rozvoj, do ktorého krajina investuje obrovské finančné sumy. 

Čínsky automobilový priemysel v súčasnosti produkuje najviac elektrických áut na svete a vyváža ich do celého sveta, známe sú tamojšie kvalitné fotovoltické panely či smartfóny. Dnes som videl video zo skúšobnej jazdy rýchlovlaku. Keďže popri novinároch prefrčal vyše 500-kilometrovou rýchlosťou, tí ho ani nestihli odfotiť… 

Vidíme desaťmiliónové mestá, kde jazdia výlučne elektrické autobusy a autonómne taxíky bez šoféra. Samozrejme, takýto rozvoj by nedosiahla nedosiahla bez špičkovej úroveň svojho vzdelávacieho systému. Čínska filozofia však hovorí, že byť najlepšími je drahé, preto poprední vládni činitelia vravia, že ešte nie sú veľmoc,” pokračuje Marušák. 

Z obchodného hľadiska podľa neho jestvuje obrovská perspektíva na náš export  do Číny a množstvo projektov zahraničného obchodu sa v posledneom čase úspešne zrealizovalo. Napríklad Čína podporuje projekt lietajúceho auta a zakúpila licenciu na výrobu lietadiel Shark zo Slovenska. Je tu aj snaha o kultúrnu výmenu, rozvoj cestovného ruchu a o vzájomnú výmenu študentov, podotkol Marušák.

Foto: archív