Spomienka na oslavy Medzinárodného dňa žien spred 17. novembra 1989, žiaľ, negatívne ovplyvňuje vnímanie tohto sviatku. Pritom by sme si tento deň mali pripomínať na počesť dlhodobého úsilia žien o rovnoprávnosť v spoločnosti.
História MDŽ sa začala písať pred prvou svetovou vojnou. Demonštrácie žien prebiehali najskôr v USA. V New Yorku sa práve 8. marca 1908 konalo veľké zhromaždenie žien za volebné právo. V tom období okrem toho bojovali za zlepšenie pracovných podmienok, zrušenie desaťhodinového pracovného času a vyššie mzdy.
V roku 1910 sa na Medzinárodnej ženskej konferencii v Kodani zrodil nápad pravidelne si pripomínať rovnoprávnosť žien. Myšlienku oslavovať medzinárodný sviatok všetkých žien presadila nemecká socialistka Klára Zetkinová, vtedy ešte bez určenia presného dňa.
Na 8. marca sa ustálil po veľkej demonštrácii v Petrohrade v roku 1917. Rýchlo sa rozšíril prakticky do celého sveta, pričom jeho zameranie kolísalo od feministického či politického protestu až po oslavu materstva.
Na našom území sa Medzinárodný deň žien oslavoval po prvý raz v roku 1921. Nasledujúci rok už prebiehali masové oslavy. S nástupom druhej svetovej vojny bol MDŽ dočasne zrušený a jeho tradícia sa obnovila až po roku 1945.
Najväčší rozkvet zažíval MDŽ za čias socializmu. Konali sa veľké oslavy na námestiach a kultúrne programy nechýbali v nijakej obci. V tento deň sa všetky pracoviská premenili na miesta, kde mohli ženy pocítiť, že spoločnosti na nich záleží. OSN uznala MDŽ ako medzinárodný sviatok v roku 1975.