Bojujete s pocitmi depresie? Môže byť za tým aj nedostatok niektorých vitamínov a minerálov. Dôležitú úlohu vo fungovaní centrálneho nervového systému majú napríklad omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Pôsobia nielen ako účinná prevencia pred depresívnymi stavmi, ale aj pri ich liečbe. Nájdete ich v mastných rybách, rybom oleji, ľanových semiačkach a vlašských orechoch.
Aj pravidelný príjem magnézia, pomáhajúceho pri tvorbe serotonínu a dopamínu, zabraňuje prehlbovaniu depresie. Prirodzeným spôsobom si ho možno doplniť konzumáciou banánov, avokáda, mandlí, listovej zeleniny, tofu či sójového mlieka.
Pri produkcii serotonínu a syntéze dopamínu zohráva kľúčovú úlohu vitamín D. Jeho nedostatok sa spája nielen so vznikom depresie, ale aj demencie. Získate ho zo slnečných lúčov alebo z morských rýb, žĺtka, smotany či masla. Vitamín B12 a B9 sú dôležité pre biosyntézu serotonínu, adrenalínu a dopamínu. Naviac sa ich nedostatok môže podieľať na slabej účinnosti antidepresívnych látok.
Na našej nálade má významný i podiel železo. Jeho absencia sa prejavuje príznakmi podobnými depresii, teda malátnosťou, podráždenosťou a problémami so sústredením. Nachádza sa v červenom mäse, rybách, vnútornostiach a hydine.
Zinok je nenahraditeľný pre vyše 200 enzýmov a biochemických procesov v našom tele. Veľa z nich ovplyvňuje aj mozog a spolu s ním naše emócie. Zvyčajne sa užíva ako doplnok pri klinickej liečbe depresie. Nájdete ho v červenom mäse, vajciach, strukovinách a orechoch.
Jód je nevyhnutný na činnosť štítnej žľazy, mimoriadne dôležitého orgánu, ovplyvňujúceho aj mozog a našu náladu. Prirodzene si ho možno doplniť konzumáciou morských rias a kreviet. Pre štítnu žľazu je dôležitý aj selén, nachádzajúci sa napríklad v brazílskych orechoch.