Hoci dnes nám už na varenie nezostáva toľko času ako našim starým či prastarým mamám, kuchyňa má svoje stále miesto v každom príbytku. Aj tá najskúsenejšia gazdinka určite ocení niekoľko praktických rád, ktoré jej môžu uľahčiť každodenné chvíle pri hrncoch a panviciach.
Padajúci nôž
Nikdy nechytajte padajúci nôž. Prekonajte vrodený inštinkt zachytiť padajúci predmet a radšej urobte poriadny krok vzad.
Vlhké utierky
Horúci riad nechytajte vlhkými utierkami ani inými tkaninami. Teplo sa vo vlhkých materiáloch šíri podstatne rýchlejšie ako v suchých.
Pozor na sklo
Nikdy neklaďte horúci sklenený riad vrátane jenského skla na mokrý povrch, ani horúci hrniec na sklenený stôl. Nenalievajte vriacu tekutinu do skla, ktoré nie je na to priamo určené. Pri veľkom rozdiele teplôt totiž sklo praskne.
Nebezpečný olej
Nemiešajte vodu s vriacim olejom. Výbuch pary a možný požiar za to rozhodne nestoja.
Požiar v rúre
Ak začne jedlo v rúre horieť, nikdy neotvárajte dvierka na nej. Tým by ste spôsobili prísun ďalšieho kyslíka a podporili horenie. Rúru ihneď vypnite a počkajte, kým sa v nej minie kyslík a oheň sám dohorí.
Tupý nôž
Nepoužívajte tupý nôž. Je totiž oveľa nebezpečnejší ako ostrý. Aby sa vám nože rýchlo neotupili, nezhŕňajte ostrím jedlo z dosky na krájanie.
Panvica a kov
Na panvici s nepriľnavým povrchom nemiešajte jedlo kovovými predmetmi, aby ste nepoškodili ochrannú vrstvu.
Nepríjemné hrudky
Nepridávajte múku či škrob do horúcej tekutiny, aby nevznikli hrudky. Pri zahusťovaní ich rozmiešajte v troche studenej vody a túto zmes potom nalejte do horúcej tekutiny. Proti hrudkám pomôže aj to, ak múku používanú na zahustenie trochu prisolíte.
Lepivé cesto
Aby sa vám cesto nelepilo na ruky, pred miesením si ich potrite olejom.
Mäkký syr
Ak chcete postrúhať mäkší syr, vložte ho na pol hodiny do mrazničky a strúhadlo jemne potrite olivovým olejom. Vyhnete sa tak problému s upchanými dierkami.