Je vedecky dokázané, že mrazenie je najšetrnejší spôsob konzervovania. Pri mínusových teplotách si zelenina a ovocie uchovajú 80 až 90 percent pôvodného obsahu vitamínov a netreba pritom použiť nijaké konzervačné látky. Nízke teploty totiž zastavia rast mikroorganizmov a zabránenia znehodnocovaniu potravín.
Najlepšie je zmrazovať rýchlo, hneď po zbere, aby si zachovali najviac vitamínov. Nezabúdajme na to, že pri dlhšom skladovaní sa stratí oveľa viac vitamínu C ako pri okamžitom zmrazení.
Zmrazovať by sme mali v malých množstvách, v čo najtenšej vrstve, aby nevznikalo veľa vody. Kryštáliky ľadu totiž poškodzujú štruktúru mrazeného ovocia a zeleniny a znižujú ich nutričnú hodnotu. Ideálna teplota je –18 až –30 stupňov.
Na mrazenie je najvhodnejšie bobuľové ovocie. Opláchneme ho v sitku, necháme vysušiť a menšie množstvá uložíme do vreciek alebo umelohmotných nádobiek. Väčšie ovocie ako slivky nakrájajte na polovice. Kyslejšie druhy ovocia možno dať aj do nádobky a jednotlivé vrstvy posypať trochou trstinového cukru.
Zo zeleniny je na mrazenie vhodný hrášok, kukurica, brokolica, cuketa aj karfiol. Tekvicu možno nastrúhať alebo nakrájať na kocky, fazuľové struky je dobré pred zmrazením oblanšírovať vo vriacej vode.
Hoci mrazené bylinky nemajú takú výraznú chuť ako čerstvé, výborne dochutia polievku. Mraziť možno petržlenovú, zelerovú či koriandrovú vňať, medvedí cesnak aj kôpor. Novým trendom je aj zmrazovanie bazalky – pred jej vložením do mraziaka sa nadrobno nakrája a pridá sa do nej pár kvapiek olivového oleja.