Probiotiká sú užitočné, blahodarne pôsobiace baktérie žijúce v ľudskom organizme. V hojnom množstve sa nachádzajú v črevách a vytvárajú v nich mierne kyslé prostredie, v ktorom „zlé“ baktérie neprežijú. Pomáhajú efektívnejšie prijímať a zužitkovať živiny z prijatej stravy, urýchľujú rozklad potravy a tým redukujú hnilobné procesy v črevách.
Posilňujú celkovú imunitu organizmu, podporujú vylučovanie toxínov z tela, optimalizujú črevnú mikroflóru a regulujú trávenie. Bojujú proti ochoreniam a infekciám, znižujú riziko rakoviny hrubého čreva aj Crohnovho ochorenia. Produkujú vitamíny skupiny B, zlepšujú vstrebávanie železa, magnézia a vápnika.
Príčin nedostatku probiotík a tým aj narušenia črevnej flóry je niekoľko. Vekom prirodzene ubúdajú, ale dôležitý faktor sú naše civilizačné zlozvyky. Patrí medzi ne najmä dlhodobý stres, depresie, fajčenie, nepravidelné aj nesprávne stravovanie: priveľa korenených jedál, alkoholu, strava obohatená o chemické konzervačné látky, farbivá či sladidlá.
Nedostatočná výživa oslabuje črevá a vyvoláva nadúvanie, bolesti brucha alebo kŕče. Narušená rovnováha črevnej flóry sa prejavuje v podobe žalúdočných a črevných ťažkostí. Ich dlhodobé neliečenie môže dokonca prerásť do vážnych zápalových ochorení ako ulcerózna kolitída a Crohnova choroba. Množstvo probiotík znižujú aj antibiotiká a lieky, ktoré svojimi silnými účinkami narúšajú črevnú mikroflóru.
Príjem probiotík lekári odporúčajú po zvýšenom užívaní liekov, pri infekčných ochoreniach tráviaceho systému a dýchacích ciest, ale aj pri dlhších cestách do zahraničia. Prirodzene ich nájdeme v mliečnych výrobkoch, predovšetkým z nepasterizovaného mlieka.