Prísada E621, teda glutaman sodný, sa vo veľkých množstvách pridáva do mnohých potravín. Pomerne často ju používajú aj v reštauráciách na zintenzívnenie chuti jedál. Biely kryštalický prášok, vzhľadom podobný soli či cukru, možno pridať prakticky do akéhokoľvek jedla, keďže nemá nijakú chuť.
Vyvoláva však pocit, že jedlo chutí lepšie, výdatnejšie. Zvyšuje chuť do jedla, čím vyvoláva prejedanie a často aj obezitu. Ľahko sa dostáva do krvi a stimuláciou mozgových buniek pôsobí doslova ako droga – mení gény zodpovedné za chuť. Niektorí lekári ho zaraďujú medzi excitotoxíny, schopné predráždiť bunky až po poškodenie. Môžu dokonca spôsobovať stratu mozgových synapsií.
Glutaman sodný obsahujú mnohé priemyselne vyrábané potraviny a pochutiny: klobásy, salámy, čipsy, instantné polievky, akékoľvek konzervy a dokonca aj nápoje. Bezpečná dávka pre dospelého človeka pritom predstavuje 1,5 gramu na deň a u detí nesmie prevýšiť pol gramu.
Pri vysokých množstvách môže spôsobiť neurologické ochorenia ako Alzheimerova či Parkinsonova choroba alebo skleróza multiplex. V dnešnom svete sa každoročne využíva zhruba 200-tisíc ton tejto prísady.
Symptómy predávkovania E621 sa niekedy označujú aj ako syndróm čínskej reštaurácie a k najčastejším príznakom patria závraty, migréna, poruchy videnia, hormonálna nerovnováha, nevoľnosť, slabosť či bolesť v hrudníku.
Glutaman sodný ovplyvňuje aj receptory na jazyku, ktoré slabšie reagujú na chuť. Práve pre glutaman sodný nevieme prestať jesť či odolať čipsom alebo čokoláde. Producenti jedál však vďaka tejto látke šetria na nákladoch, keďže dokáže dodať aj nekvalitným jedlám neodolateľnú chuť.