Čoraz viac obľúbená hra, ktorú si stiahlo už vyše 100 miliónov ľudí, začala pre Irán predstavovať hrozbu. Dôvodom má byť bezpečnosť. Rozhodla tak Iránska rada pre virtuálny priestor založená v roku 2012, ktorej cieľom je monitorovať a kontrolovať internet.
Po rýchlom rozšírení hry naprieč svetom sa začali doslova kopiť prípady, v ktorých hráči tejto hry ohrozovali nielen svoje zdravie, ale aj zdravie ostatných. Príkladom je niekoľko autonehôd, pod ktoré sa podpísalo hranie hry Pokémon Go počas šoférovania, rôzne pády napr. z útesu alebo dokonca neoprávnený vstup do cudzej nehnuteľnosti s cieľom chytiť Pokémona, ktorý sa nachádzal v nej.
V Indonézii sa objavil prípad, kedy hrali hru Pokémon Go policajti v službe. V tejto krajine bol napríklad zatknutý francúzsky občan, ktorý s cieľom loviť Pokémonov narušil priestor vojenskej základne. Aj keď je väčšina týchto prípadov skôr extrémnejšieho a hlúpeho charakteru, Irán sa im chce vyvarovať.
Irán je 15. najväčšou krajinou na svete, pričom jej populácia siaha takmer k 79 miliónom obyvateľov. Iránci však o zákaze diskutujú na sociálnych sieťach a niektorí stále pokračujú v hraní. Hoci je Irán islamskou krajinou, zdá sa, že zákaz nepochádza z náboženských kruhov. Naproti tomu duchovenstvo z blízkej Saudskej Arábie obnovilo 15 rokov starú „fatwu“, teda islamské náboženské vyhlásenie proti pokémonom, keďže tam hranie Pokémon Go zákon nezakazuje.
Otázkou však zostáva, či Irán zostane jedinou takouto krajinou, alebo sa k nemu pridajú aj ďalší. To by pre vydavateľa hry znamenalo výrazný pokles ziskov, ktoré podľa analytikov momentálne dosahujú úrovne 10 miliónov dolárov denne.