Predseda Národnej rady SR Andrej Danko urobí všetko preto, aby sa práva LGBTI na Slovensku nepresadzovali, s tým, že manželstvo tvoria iba muž a žena. Uviedol to v príhovore na stretnutí zástupcov biskupských konferencií strednej a východnej Európy. Arcibiskup Stanislav Zvolenský počas svojho príhovoru uviedol, že chce, aby hlas cirkvi zaznieval jasnejšie a žiada diskusiu na tému prínosu náboženstva pre identitu Európy.
Podľa šéfa parlamentu je v dnešnej dobe ťažké byť politikom, ktorý povie, že si ctí a rešpektuje cirkev. „Som hrdý na to, že žijem v štáte, kde v prevažnej miere žijú ľudia veriaci a kresťania,“ vyhlásil Danko a spomenul aj referendum o právach homosexuálnej menšiny. „Viem, ako ťažko sme bojovali v prípade referend, aké tu na Slovensku bežali v otázke homosexuálnych práv a LGBTI, ako ťažko som sa snažil vysvetľovať a blokovať rôzne veci, ktoré Slovensko prijíma z európskej legislatívy,“ pokračoval Danko v príhovore.
Ako ďalej pokračoval, nebojí sa povedať, že Európa neprežije, pokiaľ nebude kresťanská. Kresťanstvo je podľa neho to jediné, na čom človek dokáže stavať hodnoty, ako mať otvorené srdce a dobrú dušu. Podľa Danka žijeme v dobe, keď sa ľudia upínajú k iným hodnotám, ako je boh. Dodal, že podľa neho má s kresťanstvom veľká časť Európanov problém. „Chcel by som, aby som bol z tých politikov, ktorý zachová kresťanské Slovensko,“ povedal predseda NR SR.
„Je to veľmi ťažké udržať aj z hľadiska európskej legislatívy, ale radšej v politike nebudem, ako by som také hodnoty mal stratiť,“ dodal šéf parlamentu. EÚ podľa neho potrebuje reformu a záchranou je hľadanie viery, spájania, porozumenia, lásky a dialógu. „Tým najlepším spojivom je kresťanstvo,“ skončil Danko svoj príhovor.
Zvolenský vo svojom úvodnom príhovore žiadal skutočný dialóg cirkvi a Európskej únie. „Je nevyhnutné otvoriť diskusiu o prínose náboženstva pre identitu Európy,“ povedal Zvolenský s tým, že cirkvi sú podľa neho v európskom sekularizovanom priestore nedocenené.
„Je to tak preto, lebo v Európe je rozhodujúcou ideou tolerancia, ktorá však vychádza zo všadeprítomného relativizmu a agnosticizmu,“ myslí si Zvolenský. Zároveň považuje za dôležité, aby hlas cirkvi zaznel jasnejšie. Uviedol, že chce hovoriť v mene „chudobných, ktorým chýbajú prostriedky na dôstojný život, v mene migrantov, ktorí zápasia o prežitie, ale aj v mene nenarodených detí, ktorým nebolo dovolené narodiť sa“.