Vývoj neurónových sietí pokročil dopredu – britská spoločnosť DeepMind, špecializovaná na umelú inteligenciu, oznámila výrazný pokrok v technológii strojového učenia. Programy vyvinuté v DeepMind sa za posledný rok napríklad naučili hrať videohry, porazili majstra v strategickej doskovej hre Go, prečítali tisíce kníh a dokonca napísali vlastné texty.
Vďaka syntéze hlasu dokážu hovoriť i skladať hudbu a nedávny experiment dokázal, že sa vedia zorientovať aj v londýnskom metre, aj keď na to neboli naprogramované. Séria inovácií možno pôsobí na prvý pohľad triviálne, rôzne programy však postupne objavujú veľmi sofistikované cesty k učeniu.
Program DNC (Differentiable Neural Computer), ktorý dosiahol poslednú spomínanú novinku, pokročil predovšetkým v oblasti digitálnej pamäte. Neurónové siete boli doteraz pomerne úspešné v riešení špecifických úloh, výrazne však pokrivkávali v ukladaní svojich poznatkov. Hoci sa počítače výrazne zlepšujú a často sú efektívnejšie a rýchlejšie ako človek, stále sa musia učiť niektoré pomerne jednoduché úlohy.
DNC sa naviguje externou pamäťou, postavenou podľa vzoru neurónových sietí. Program dokáže aplikovať jedno riešenie problému na akýkoľvek nový kontext. Z dvoch informácií „John je na ihrisku“ a „John zdvihol loptu“ dokáže napríklad vydedukovať, že aj lopta sa nachádza na ihrisku.
Takýto pokrok pritom mnohých desí. Umelá inteligencia je však zatiaľ extrémne limitovaná – aj keď DNC vie nájsť cestu metrom pomocou vlastnej skúsenosti, nedokáže prejsť napríklad lesom, ktorý je preň chaotický. Pri vykonávaní nejakej činnosti nevie ani presunúť pozornosť na úplne inú úlohu, napríklad uvariť si kávu, čo človek dokáže vykonávať paralelne bez väčšej námahy.