Medzinárodný trestný súd v Haagu zverejnil predbežné výsledky vyšetrovania udalostí na Kryme a východe Ukrajiny od novembra 2013. Situácia na polostrove, ktorá vyústila do referenda o jeho pripojení k Rusku, podľa neho javí známky medzinárodného konfliktu.
Najmenej otázok vyvoláva revolúcia na Majdane. V dokumente zverejnenom na internetovej stránke tribunálu sa dokonca nenachádza ani zoznam možných priestupkov. Ten je však priložený k analýze situácie na Kryme a východnej Ukrajine. Rusko vraj zabralo Krym bez ostrého boja a svoje vojsko využilo na nastolenie kontroly nad určitými časťami Ukrajiny, čo možno hodnotiť ako medzinárodný ozbrojený konflikt.
Situáciu na Kryme a v Sevastopole Haag dokonca prirovnáva k okupácii. Moskva podľa neho „získala kontrolu aj nad ukrajinskými vojenskými základňami a vládnymi budovami“. Na východe Ukrajiny bolo spáchané množstvo zločinov vrátane únosov, vrážd, mučenia či rôznych sexuálnych deliktov.
Podozrieva z nich pritom nielen ukrajinské tajné služby a ozbrojené zložky, ale predovšetkým vojenské skupiny Doneckej a Luhanskej národnej republiky. Autori haagskej správy okrem iného obviňujú Rusko z eskalácie napätia v oblasti. Dôkazy vraj naznačujú priamy vojenský konflikt medzi ruskými ozbrojenými silami a vojskami ukrajinskej vlády a Ruská federácia dokonca „kontroluje ozbrojené zoskupenia na východnej Ukrajine“.
Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na správu podpísal nariadenie, ktorým Kremeľ prestáva plniť Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu. Rusko ho síce v roku 2000 podpísalo, ale svoj podpis doteraz nepotvrdilo ratifikáciou. Preto nespadá pod jeho jurisdikciu, tak ako napríklad USA, Ukrajina, Čína a množstvo ďalších krajín.