Stačí len pero, mobilný telefón alebo peňaženka a vedci pomocou nových metód presne zistia, aký je život ich majiteľa. Každý pohyb človeka zanecháva za sebou množstvo chemických odtlačkov: chemikálie, molekuly a mikróby stierame z miest, kadiaľ prechádzame, a zanechávame ich zase na miestach, ktorých sa dotýkame.
Mobil dokáže prezradiť o svojom majiteľovi prakticky všetko. Vedci vedia z telefónov získať informácie o tom, aké potraviny ich vlastníci konzumujú, aké hygienické a kozmetické prípravky používajú, či majú nejaké zdravotné problémy alebo aj to, kde sa v poslednom čase pohybovali.
Výsledky ich práce sa môžu uplatniť nielen v kriminalistike, ale napríklad aj v bezpečnosti na letisku alebo pri analýzach dôsledkov rôznych životných podmienok na ľudí. Ak napríklad vyšetrovateľ nájde na mieste činu odhodený mobilný telefón či tablet bez odtlačkov prstov, DNA a bez SIM karty, môže mu pomôcť práve akási „chemická databáza“.
V záhyboch našej pokožky sa zachytávajú látky z používaných hygienických a kozmetických prípravkov. Každý z nás je verný odtlačok toho, čo používa. Tieto chemické stopy sa z našich tiel prenášajú na najrôznejšie predmety, ktorých sa dotýkame.
Vedci sa preto pokúsili vypracovať kompletný profil človeka len podľa chemikálií z predmetov, aj keď sa ich dotkol iba letmo. Z takýchto stôp je možné vytvoriť napríklad akýsi chemický životopis používateľa mobilného telefónu.
Zahŕňa rôzne užívané lieky, konzumované potraviny či krémy. Tie sa dokážu udržať na predmetoch dokonca niekoľko mesiacov. Každá látka pritom zanecháva svoje charakteristické „odtlačky prstov“.
Z molekúl na telefóne vedci bez problémov zistili pohlavie jeho majiteľa, či preferuje kávu alebo čaj, víno alebo pivo. Vedia určiť napríklad aj to, či má rád ostré jedlo, nelieči sa na depresie a ako často sa natiera opaľovacím krémom. Tento druh výskumu je však zatiaľ v úplných začiatkoch, a to najmä pre malú veľkosť vytváranej databázy.