S gejzírmi sa v našich predstavách zvyčajne spája Island – krajina ohňa a ľadu. Možno ich však nájsť vo viacerých kútoch sveta, dokonca aj na Slovensku. Ako takýto zaujímavý prírodný úkaz vzniká?
Voda zo zemského povrchu presakuje až k horninám zahrievaným magmou, kde dosiahne bod varu. Rýchlo sa tak mení na paru a zväčšuje objem, čo ju pod veľkým tlakom vytláča na povrch. Tento jav je typický pre miesta s vulkanickou činnosťou.
Gejzíry patria vďaka svojmu energetickému potenciálu k využiteľným obnoviteľným zdrojom. Hoci sa využitie geotermálnej energie obmedzuje len na miesta, kde jej je dostatok, má pre ne veľký význam: na Islande vykuruje až 85 percent tamojších domácností, verejných budov, bazénov či skleníkov.
Používa sa aj na vyhrievanie chodníkov alebo pestovanie tropického ovocia. Z geotermálnej energie ťažia aj Spojené štáty, Veľká Británia, Švédsko, Švajčiarsko, Nemecko, Francúzsko či Nový Zéland.
Gejzír Velikan, Kamčatka
Nachádza sa v Údolí gejzírov na Kamčatke. Jeho meno značí, že gejzír je na tomto mieste naozaj ten najväčší. Pre turistov je veľké šťastie, ak počas svojej dvojhodinovej túry zachytia jeho výbuch. Strieka v sedemhodinových intervaloch, pričom medzi nimi bývajú len „nepravé“ erupcie.
Grand Prismatic Spring, Yellowstonský národný park, USA
Prism znamená v preklade optický hranol, lámuci svetlo na spektrum farieb, ktoré pripomína pohľad na tento prameň. Farby mu pridáva koberec mikroorganizmov, žijúcich okolo neho.
Gejzíry El Tatio, Chile
Na tomto mieste je sústredených až 80 aktívnych gejzírov a zhruba sto fumarol – výronov plynov zo zemského povrchu. Najaktívnejšie predstavenie sa odohráva zhruba o šiestej hodine ráno. Nevypláca sa však prechádzať sa medzi gejzírmi po „tenkom ľade“ – nejeden turista sa prepadol do bazénika vriacej vody a utrpel množstvo popálenín.
Gejzír Castle, Yellowstonský národný park, USA
Svoje meno dostal na základe tvaru, pripomínajúceho hrad. Vybuchuje každých 10 až 12 hodín asi 20 minút za zvukov hlasno syčiacej pary.
Gejzír Old Faithful Yellowstonský národný park, USA
Je to najspoľahlivejší prirodzený gejzír na svete – vybuchuje každú polhodinu až dve hodiny. V celom parku dostal meno ako prvý.
Gejzír Lady Knox, park Waiotapu, Nový Zéland
Svoje meno dostal po dcére 15. novozélandského guvernéra. Vybuchuje pravidelne vždy o štvrť na jedenásť. Taký presný však nie je od prírody – erupcie nastávajú vďaka tenzidom, vhodených priamo do jeho útrob.
Gejzír Pohutu, Nový Zéland
V maorskej kultúre sa gejzíry považujú za dar od bohov. Celý park Te Whakarewarewa, kde gejzír leží, vznikol vraj vtedy, keď bohyne hľadali na zemi svojho brata. Keď ho našli, zdvihli hlavy, čím vytvorili na zemi gejzíry. Pohutu v maorskom jazyku znamená výbuch.
Gejzír Fly, Nevada, USA
Nachádza sa v Black Rock Desert v Nevade a vznikol v dôsledku ľudskej činnosti. Keď sa pred päťdesiatimi rokmi snažili na tomto mieste vybudovať studňu, zasiahli geotermálny prameň s dvestostupňovou vodou. Odvtedy sa tam začal tvoriť kužeľ uhličitanu vápenatého. Pokrývajú ho termofilné riasy, ktoré mu dávajú dúhový vzhľad.
Gejzír Strokkur, Island
Najznámejší islandský gejzír vybuchuje každých desať minút do svojej maximálnej výšky štyridsať metrov. Zo zeme vyrazil po zemetrasení v tom istom roku ako Veľká francúzska revolúcia.
Veľký gejzír, Island
Najstarší známy zástupca tohto prírodného javu bol opísaný v roku 1294. Práve od jeho islandského názvu – Geysir – sa odvodzuje geologický termín gejzír. Vodu dokáže vystreknúť až do 60-metrovej výšky, jeho erupcie sú však v súčasnosti veľmi zriedkavé a závisia od sopečnej aktivity oblasti.
K životu ho naposledy prebudilo zemetrasenie v roku 1896, postupne však jeho aktivita opäť poklesla. Počas pokojných období sa mení na zelené jazero veľké 18 metrov s hĺbkou 1,2 metra.