K atmosfére najkrajších sviatkov v roku neodmysliteľne patria vianočné melódie. Medzi najstaršie z nich sa radia koledy, ktoré prežili až dodnes. Naši predkovia verili, že tí, čo ich spievali, prinášali do ľudských obydlí šťastie.
Nepochybne najznámejšou vianočnou skladbou je pieseň Tichá noc, ktorá sa dnes spieva vo vyše 300 jazykoch sveta, v nespočetnom množstve spracovaní a aranžmánov a azda vo všetkých hudobných žánroch.
Zrodila sa v malej rakúskej dedinke Oberndorf. Jej text napísal katolícky kňaz Joseph Mohr a svojho priateľa a hráča na organe Franza Xavera Grubera požiadal, aby k nej skomponoval hudbu.
Gruberovi sa slávnu melódiu údajne podarilo vymyslieť za pár minút na Štedrý deň roku 1818. Skladba mala premiéru ešte v ten večer počas polnočnej omše v tamojšom kostole. V tej chvíli ešte autori netušili, že zložili nesmrteľnú pieseň, ktorá sa stane vianočnou hymnou kresťanského sveta…
Ani moderná populárna hudba, ktorá vznikla v 20. storočí, sa nevyhla tematike Vianoc, práve naopak, prevzala štafetu po ľudovej tvorbe a vytvorila množstvo nezabudnuteľných hitov. Medzi celosvetovo známe a zľudovené šlágre možno zaradiť Jingle Bells – Rolničky.
Ich história siaha až do roku 1857, keď James Lord Pierpoint skomponoval pieseň One Horse Open Sleigh. Jej melódia sa od tej dnešnej trochu odlišovala a ani text nakoniec nezostal pôvodný.
Neznámy autor ju upravil veľmi úspešne, pretože Jingle Bells je v súčasnosti preložená do mnohých jazykov a aj napriek svojmu veku sa stále radí medzi najpopulárnejšie vianočné melódie.
Po nestarnúce popevky však nemusíme chodiť ďaleko za hranice. Začiatkom 60. rokov zhudobnil Čech Jaromír Vomáčka text Zdeňka Borovca Vánoce, Vánoce přicházejí. Pieseň naspievala trampská skupina Settleři spolu s malou Magdou Hrnčířovou. Chytľavá melódia s vtipným textom sa rýchlo ujala.
Paradoxne pôsobí fakt, že hit Biele Vianoce, White Christmas, zložil skladateľ Irving Berlin pri bazéne v kúpeľoch. Po prvý raz ich predstavil Bing Crosby v duete s Marjorie Reynoldsovou v muzikáli Holiday Inn v roku 1942.
Pesnička zaznamenala veľký úspech, získala dokonca Oskara ako najlepšia pôvodná pieseň a stala sa najpredávanejším singlom všetkých čias. Do kolekcie nesmrteľných vianočných hitov prispel aj legendárny člen Beatles John Lennon. Happy Xmas (War Is Over) vznikla v roku 1971 ako jeho prvá pieseň v New Yorku.
Autorom jednej z najromantickejších piesní, ktorá sa už vyše tridsať rokov drží v prvej stovke najpredávanejších britských bestsellerov, je už nebohý britský spevák George Michael. Zisk z predaja jeho skladby Last Christmas – Posledné Vianoce – vydanej v decembri 1984 – išiel na pomoc hladujúcej Etiópii.
Singel sa v západných krajinách zakaždým koncom roka objavuje v hitparádach a zakaždým sa nanovo ocitne aj medzi aktuálnymi singlami na CD či opätovne na vinyle – a vždy sa vypredá…
Aby bol výpočet vianočných hitov popmusic ucelenejší, nemôžeme zabudnúť ani na legendárnu kapelu Boney M a ich Mary‘s Boychild z decembra 1978. Je to prespievaná verzia pôvodného hitu Harry Belafonteho z roku 1957.
Aj na Slovensku máme svoje večne zelené skladby, ktoré nám spríjemňujú predsviatočné a sviatočné chvíle. Autorom najhranejšej slovenskej vianočnej piesne Každý deň budú vraj Vianoce je dnes už nebohý Marian Kochanský. Naspievala ju skupina Lojzo spolu s Miroslavom Žbirkom. Jej text je však oveľa hlbší, ako by sa mohlo na prvé počutie zdať.
Obľúbené vianočné pophity má v repertoári aj Marika Gombitová, Pavol Hammel, Marcela Laiferová, Dušan Grúň, Tublatanka či Júlia a Peter Hečkovci. Nemožno zabudnúť ani na slovenských interpretov, ktorí vo svojich nahrávkach s neopakovateľnou atmosférou zvečnili ľudové vianočné piesne, neraz doplnené o sprievodné slovo. Medzi nimi vynikajú dve speváčky: Darina Laščiaková a Hanka Hulejová.
V predsviatočnom čase už tradične vychádzajú vianočné albumy. Niektoré sú naozajstnými skvostmi. Patria medzi ne Vánoce ve zlaté Praze Karla Gotta, ktoré sa objavujú v nových a nových vydaniach. A ich predajnosť neklesá.
Kelly Clarksonová, Trisha Yearwoodová a Reba McEntireová – Silent Night:
Darina Laščiaková – Koledy z Oravy:
Hanka Hulejová – Nesiem vám noviny: