Presunom prvej časti americkej vojenskej techniky do Poľska sa 6. januára začala prelomová operácia, počas ktorej vzniknú po prvý raz v novodobých dejinách Poľska na jeho území stále základne vojakov USA aj ďalších členských krajín NATO. Podľa dohody z minuloročného letného samitu Severoatlantickej aliancie majú jej vojaci pravidelne rotovať nielen v Poľsku, ale aj v Pobaltí.
V nemeckom prístave Bremerhaven sa zatiaľ vylodilo 87 tankov, 18 samohybných húfnic, 144 bojových vozidiel Bradley a 419 vojenských terénnych vozidiel Humvee. Prví americkí vojaci sú už na poľskej základni a ich celkový počet má onedlho prevyšovať štyritisíc. Vo februári budú potom niektoré jednotky vyslané do Pobaltia, Rumunska či Bulharska.
V apríli by sa mala jedna bojová skupina premiestniť aj k mestu Orzysz na severovýchode Poľska. Táto oblasť okolo mesta Suwlaki patrí z pohľadu obrany krajiny aj Pobaltia k strategickým. Asi 60-kilometrový hraničný koridor z Poľska do Litvy zároveň oddeľuje Bielorusko a ruskú exklávu Kaliningrad.
Veliteľ amerických vojenských síl v Európe Ben Hodges žiada, aby sa mohli americké tanky aj ostatná vojenská technika presúvať naprieč všetkými európskymi štátmi bez colných formalít. Mal by vraj vzniknúť „vojenský Schengen“, slúžiaci americkej armáde.
Zámer posilniť svoju vojenskú prítomnosť vo východnej Európe oznámili Spojené štáty vlani. Ide o pokračovanie operácie Atlantic Resolve, pričom tento presun amerických jednotiek patrí k najrozsiahlejším od konca studenej vojny. USA po prvý raz od jej skončenia posilňujú svoju vojenskú prítomnosť v Európe – doteraz svojich vojakov iba sťahovali.
Nové aliančné sily doplnia postupne ďalšie krajiny. V Estónsku by mali medzinárodnej jednotke formálne veliť Briti, v Lotyšsku Kanaďania a v Litve Nemci. Americké vojská v Poľsku doplní aj časť Britov a Rumunov.
Podľa generála Hodgesa nijaké termíny odchodu amerických vojakov z regiónu neexistujú. Okrem sľubu presunúť do východnej Európy vojakov vydelil odchádzajúci americký prezident Obama na posilnenie východnej línie NATO miliardu amerických dolárov.
Rusko sleduje pohyb aliančných vojakov v blízkosti svojich hraníc s nevôľou. Považuje to za výraz nepriateľstva a ohrozenia svojej bezpečnosti aj záujmov. Podobné presuny vojsk už v minulosti označilo za porušenie existujúcich dohôd s NATO a snahu rozpútať novú studenú vojnu.