Známy fyzik Stephen Hawking je presvedčený, že nastalo najnebezpečnejšie obdobie pre našu planétu. Víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách a rozhodnutie Spojeného kráľovstva o odchode z EÚ považuje za vyjadrenie hnevu ľudí, ktorých opustili ich vlastní vodcovia.
Základom súčasného stavu sú podľa Hawkinga ekonomické dôsledky globalizácie a rýchleho technologického pokroku. V dôsledku automatizácie klesá počet pracovných miest, ponechávajúc priestor len pre kreatívnych zamestnancov a manažérov, čo zvyšuje ekonomickú nerovnosť.
V tejto súvislosti fyzik vraví: „Internet umožňuje získať veľké množstvo peňazí pre veľmi malé množstvo ľudí. Žijeme vo svete rastúcej ekonomickej nerovnosti, kde sa stráca nielen životná úroveň, ale aj schopnosť ľudí zarábať si na živobytie. Niet divu, že ľudia hľadajú spôsob, ako uzatvoriť akúkoľvek dohodu.“
Dôsledky sú očividné: dedinská chudoba sa sťahuje do veľkých miest v nádeji na lepší život. Potom však títo ľudia zistia, že raj, ktorý videli na Instagrame, tam nenájdu. Odchádzajú do iných krajín v nádeji, že ich lepší život čaká tam. Migranti majú veľké požiadavky na ekonomiku a infraštruktúru krajín, do ktorých prichádzajú, podkopávajú toleranciu a prispievajú k rastu politického populizmu.
„Pritom práve teraz musí ľudstvo spolupracovať viac ako inokedy. Čelíme ekologickým zmenám – zmene klímy, nedostatku potravín, epidémiám, okysľovaniu oceánov. Toto všetko hovorí o tom, že nastal najnebezpečnejší okamih v dejinách ľudstva.
Prišli sme s technológiou, ktorá nám umožňuje zničiť našu planétu. Doteraz sme však nenašli spôsob, ako ju opustiť. Zatiaľ máme len jednu planétu, a preto musíme spolupracovať pri jej ochrane,“ pokračuje Stephen Hawking.
Podľa vedca treba búrať bariéry medzi krajinami, a nie ich stavať. Na to si však ich lídri musia uvedomiť svoj pokles. Dnes sa množstvo zdrojov nachádza len v rukách malého počtu obyvateľstva, preto by sa mali naučiť rozdeliť sa o ne. Miznú nielen pracovné miesta, ale aj celé industrializácie. A tak je nevyhnutné pomôcť ľuďom s rekvalifikáciou a finančne im pomôcť v tomto období.
Ak krajiny nedokážu zvládnuť veľký počet migrantov, musíme podporovať globálny rozvoj. Jediný spôsob je zabezpečiť, aby migranti pochopili, že prosperujúca budúcnosť, ktorú hľadajú, je len v ich vlastnej krajine.
Stanovisko človeka, ktorý má mimoriadnu inteligenciu, treba počúvať. Veď teraz sme príliš zaujatí na seba. A aj preto, aby sme zachránili život na tejto planéte, mal by každý zmeniť svoj postoj k nej a k druhým ľuďom.