Španielsky ústavný súd zrušil platnosť minuloročnej rezolúcie katalánskeho parlamentu, na ktorej základe sa malo najneskôr v tohtoročnom septembri konať referendum o nezávislosti Katalánska. Zároveň varoval predstaviteľov tohto autonómneho regiónu, že usporiadaním verejného plebiscitu sa vystavia trestnému stíhaniu.
Hovorkyňa katalánskej vlády uviedla, že kabinet svoj scenár vo veci referenda a odtrhnutia Katalánska od Španielska dodrží: „Nič nezastaví našu jednoznačnú vôľu usporiadať v tomto roku v Katalánsku referendum.“ Vláda v Madride snahy Katalánska o samostatnosť dlhodobo odmieta. Argumentuje tým, že podľa ústavy nemá nijaký región právo zorganizovať referendum o niečom, čo by ovplyvnilo všetkých Španielov.

Závisí od rozhodnutia prokuratúry, či začne trestné stíhanie predsedníčky katalánskeho parlamentu Carme Forcadellovej a ďalších štyroch členov vedenia parlamentu za to, že katalánskym poslancom umožnili hlasovať.
Trestnému stíhaniu už čelí expremiér katalánskej vlády Artur Mas a ďalšie dve bývalé ministerky. Hrozí im niekoľkoročný zákaz politickej činnosti za to, že ignorovali predchádzajúci zákaz španielskeho ústavného súdu o referende a v novembri 2014 zorganizovali v Katalánsku nezáväzné ľudové hlasovanie.
V ňom sa za nezávislosť vyslovilo zhruba 80 percent hlasujúcich. Katalánsko získalo autonómiu v rámci Španielskeho kráľovstva na základe ústavy platnej od roku 1979. Rovnako aj ďalších 16 regiónov má svoju vládu i parlament.