Európsky parlament napriek protestom občanov krajín EÚ schválil Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu medzi EÚ a Kanadou (CETA). Pomer hlasovania europoslancov bol 408 za a 254 proti, 33 sa zdržalo hlasovania. Dohoda by sa mohla začať uplatňovať predbežne už od apríla 2017. Zmluvu podpísali predstavitelia EÚ a Kanady už 30. októbra minulého roka po vyše siedmich rokoch rokovaní o tejto 1 589-stranovej dohode.
Petíciu proti kontroverznej dohode odovzdali jej odporcovia v Európskom parlamente v Štrasburgu v predvečer hlasovania o dohode. Až 3,5 milióna signatárov žiadalo europoslancov, aby v hlasovaní zmluvu neratifikovali. Ich hlasy neboli vypočuté napriek tomu, že v Európe existuje silný občiansky odpor proti dohode, kriticky sa vyjadruje aj značná časť politikov. Napríklad Marina Le Penová vyhlásila, že CETA bude škodlivá pre francúzskych farmárov.
Na Slovensku dohodu kritizujú predstavitelia KSS, ale aj poslanec NR SR Ľuboš Blaha zo Smeru-SD. Naopak, jeho stranícky šéf a premiér Robert Fico sa v minulosti vyjadril, že dohodu považuje za dobrú a progresívnu.
Odporcovia CETA považujú za hrozbu pre demokraciu, právny štát, životné prostredie, zdravie, verejné služby a práva spotrebiteľov a zamestnancov. Tvrdia, že dohoda podporí nadnárodné firmy na úkor demokracie. Obávajú sa aj liberalizácie v obchode s poľnohospodárskymi výrobkami, či nadpráv kanadských investorov v EÚ. Minuloročný podpis dohody sa skomplikoval a posunul pre námietky belgického Valónska.
CETA sa môže stať predbežne účinnou v prvý deň mesiaca nasledujúcom po dni, keď sa obe strany navzájom informujú o všetkých vnútorných postupoch potrebných na predbežné vykonávanie dohody, informuje EP.
Očakáva sa, že sa tak stane najskôr 1. apríla 2017, keďže podľa Európskej komisie musia dohodu ratifikovať aj členské štáty EÚ, národné i (v niektorých štátoch) regionálne parlamenty – je ich dokopy 38.