„Je to tu, vytvoril som prvú skrýšu, môžete ju nájsť na nasledovných GPS súradniciach: N 45 17.460, W 122 24.800. Hľadajte čierne plastové vedro zakopané do zeme. Nechal som v ňom niekoľko darčekov pre nálezcov. Niečo si z neho vezmite a niečo vložte dovnútra. Skrýša obsahuje: softvér, videá, knihy, peniaze a prak. Vašu návštevu zaznamenajte do logbooku. Užite si to!“

Tento internetový príspevok odštartoval históriu dnes už celosvetovo známej hry s názvom geocaching. Ide o športovú aktivitu spojenú s riešením logických úloh, ako aj poznávaním zaujímavých miest a pamätihodností. Cieľ je vždy rovnaký – nájsť s pomocou geografických súradníc skrytý objekt – kešku.

Šesť miliónov kešerov
Nápad založiť prvú kešku sa zrodil pred pätnástimi rokmi v hlave Američana Davida Ulmera iba deň po tom, čo sa navigačný systém GPS stal bežne využiteľným aj pre civilistov. Až do roku 2000 bol totiž určený iba pre vojenské a obranné potreby USA.

Do navigácie preto zavádzali umelú chybu, ktorá civilistom znemožňovala jej efektívne využitie. Vtedajší americký prezident Bill Clinton napokon rozhodol o odstránení umelej odchýlky a presnosť navigačného systému sa tak pre bežných užívateľov zlepšila zo stoviek na niekoľko metrov.

Pri ukrývaní svojho „pokladu“ v oregonskom lese David Ulmer netušil, že spúšťa keškové šialenstvo a zavádza dodnes platné pravidlá geocachingu. Neuplynul ani jeden mesiac a po množstve kešiek v Spojených štátoch sa objavila prvá v Austrálii aj na Novom Zélande. Stanovili sa presné pravidlá, vzniklo prvé diskusné fórum a webová stránka venovaná geocachingu. Odvtedy jeho popularita neustále vzrastá.

Pre kešerov nie je dôležitá hodnota ukrytého „pokladu" - ide o vzrušenie z jeho objavenia. (Foto: Michaela Kolimárová).
Pre kešerov nie je dôležitá hodnota ukrytého „pokladu“ – ide o vzrušenie z jeho objavenia. (Foto: Michaela Kolimárová)

Za všetko hovoria čísla – kým v roku 2005 sa na svete nachádzalo asi 170-tisíc skrýš s keškami, o tri roky neskôr toto číslo vzrástlo na pol milióna. Dnes je na svete viac ako 3 milióny kešiek, o ktoré sa zaujímajú milióny hráčov – kešerov.

OBSAH SCHRÁNKY NIE JE TO NAJDÔLEŽITEJŠIE, ČO KEŠEROV NA POPULÁRNEJ HRE LÁKA.

Keška totiž najčastejšie ukrýva bežne dostupné predmety, ako sú plastové či plyšové hračky, odznaky, CD nosiče, mince, zľavové kupóny, knižky a iné. „Darčeky“ na výmenu sú umiestnené vo vodotesných nádobách rôznych veľkostí, od škatuliek na zvitkový film či cukríky Tic-Tac až po vojenské muničné schránky či plastové vedrá.

Informácie o ich objavení je hráč povinný zverejniť na geocachingovej webovej stránke, okrem toho sa musí zapísať do takzvaného logbooku, ktorý je súčasťou obsahu kešky. Tie sú často ukryté v lesoch, parkoch či zrúcaninách hradov. V skratke sme si načrtli len základné princípy hry, geocaching je však oveľa rozmanitejší. Obsah kešky netvoria už len predmety na výmenu, ale aj putovné predmety s konkrétne vytýčeným cieľom.

Nekonečné možnosti geocachingu
K skrýšam vedú kešera nielen súradnice uvedené na internete, ale aj rôzne indície a riešenia logických hádaniek. Komplikovanejšia je aj dostupnosť skrýš, ktoré sa čoraz častejšie objavujú na skalách, nedostupných stromoch či prírodnom a mestskom podzemí.

Svet geocachingu vie byť však oveľa extrémnejší. Najvyššie ukrytá keška na svete sa kedysi nachádzala na tibetskom svahu Mount Everestu v nadmorskej výške 7.570 metrov. Keďže na internete nikdy nevznikol záznam o jej objavení, bola deaktivovaná.

Keška môže mať aj miniatúrnu podobu, ako na tejto fotografii. Pri jej hľadaní nie je potrebné používať drahé navigačné zariadenie: “kešer” si vystačí aj so smartfónom. (Foto: archív).
Keška môže mať aj miniatúrnu podobu, ako na tejto fotografii. Pri jej hľadaní nie je potrebné používať drahé navigačné zariadenie: “kešer” si vystačí aj so smartfónom. (Foto: archív)

Na svojho prvého nálezcu čaká aj keška ukrytá na dne Atlantického oceánu v hĺbke 2300 metrov. Doslova o gigantickej keške – najväčšej na svete – môžeme hovoriť v prípade domčeka s rozlohou 26 štvorcových metrov v americkom štáte Tennessee. Možnosti geocachingu sú jednoducho nekonečné. V jednom sa však novodobí hľadači pokladov zhodujú – nejde o hodnotu „pokladu“, ide o pocit.

PRE MNOHÝCH KEŠEROV SA POČIATOČNÁ ZÁBAVA POSTUPNE ZMENILA NA ŽIVOTNÝ ŠTÝL.

Veľmi výstižné sú úvodné slová príspevku na jednom z geocachingových diskusných fór: „Keď sme našli prvú kešku, zmenil sa nám život. Vždy, keď niekam cestujeme, prvá otázka znie – sú tam kešky?“

Po vyčerpávajúcom opise dvojtýždňovej dovolenky v Egypte si zanietený slovenský kešer, ktorý, mimochodom, našiel v krajine pyramíd osem kešiek, kladie otázku: „Kam pôjdeme nabudúce?“ A sám si aj odpovedá: „Tam, kde sú kešky!“

Selfies partie kešerov v Alpách. (Foto: archív).
Selfie partie kešerov v Alpách. (Foto: archív)