Matka príroda si dokáže poradiť so všetkým. Aj s vrakmi lodí v morských hlbinách – na potopený Titanic zaútočila armáda baktérií. International Journal of Systematic and Evolutionary mikrobiology opisuje objav baktérie Halomonas titanicae, ktorú objavili na biologických vzorkách slávneho vraku.
V čase objavu bola loď pozoruhodne zachovaná. Hĺbka 3,8 kilometra, nedostatok svetla a intenzívny tlak vytvárajú nevhodné podmienky pre väčšinu živých organizmov a spomaľujú aj koróziu.
Po troch desaťročiach však začína trup nenávratne miznúť. Môžu za to baktérie obľubujúce kov. V roku 1991 zhromaždili vedci z Dalhousie University v Halifaxe vzorky, pripomínajúce cencúle z hrdze visiace z lode. V laboratóriách zistili, že ide o živé organizmy.
Keď sa akákoľvek loď potopí, v podstate okamžite ju začína pokrývať biofilm, najčastejšie zložený z baktérií. Druh baktérií sa líši v závislosti od podkladu: niektoré preferujú oceľ, iné zase napríklad drevo. Na biofilm sa postupne prilepujú ďalšie organizmy vrátane koralov. Tie ďalej kolonizujú pomaly vznikajúci útes.
Titanic sa do histórie zapísal nielen preto, že išlo o loď na svoju dobu nezvyčajne veľkú, modernú a údajne nepotopiteľnú, ale aj pre vysoký počet obetí tragédie – 1517. Akákoľvek vec z gigantickej lode má pre zberateľov nesmiernu cenu.
Napríklad jedálny lístok z poslednej večere pred potopením sa svojho času v Texase vydražil za neuveriteľných 118.750 dolárov. Jedného dňa však zo slávneho vraku zostane pravdepodobne len hrdzavá škvrna na morskom dne.