Čo sa zatiaľ nepodarilo českým politikom, to sa pomaly darí českým firmám. Vo svojom bežnom biznise stále častejšie nahrádzajú českú korunu spoločnou európskou menou a približujú sa tak eurozóne.
Kým v minulosti sa používanie eura pri platbách týkalo v Česku najmä nehnuteľností a veľkých vývozcov, v poslednom období sa tento trend objavuje aj v ďalších oblastiach ekonomiky. Zároveň postupuje k stále menším firmám.
Podiel platieb v eurách za dodávky medzi českými firmami stále rastie. Ako ukazujú štatistiky Českej národnej banky (ČNB), v priebehu 1. štvrťroka sa viac ako pätina obchodov medzi českými podnikmi uskutočnila v európskej mene. Ešte pred piatimi rokmi to pritom nebolo ani 10 percent.
Dôvodov, prečo si firmy medzi sebou radšej platia v eurách, je niekoľko. Ako povedal šéf českej Asociácie malých a stredných podnikov Karel Havlíček, snažia sa vyhnúť kurzovým rizikám prirodzeným hedžingom: „Teda párujú nákupy a predaje do rovnakej meny. Vytvárajú si dva režimy, jeden eurový a druhý korunový, pretože určité náklady, napríklad mzdové, majú v korunách.“
V mnohých odvetviach, najmä v automobilovom priemysle či v strojárstve, ktoré patria k ťahúňom hospodárstva, ide o tlak zhora dolu. „Veľká firma si napríklad vynúti účtovanie v eurách od českého dodávateľa s výrobou v Česku, aby ochránila svoje riziká,“ povedal Ján Lučan, vrchný riaditeľ Korporátneho bankovníctva ČSOB.
K postupnej „euroizácii“ českej ekonomiky bude podľa všetkého prichádzať aj naďalej. „Prispela k tomu ČNB svojím kurzovým záväzkom. Viacero firiem sa snažilo po jeho zavedení nájsť spôsob, ako znížiť vplyv rozhodovania centrálnej banky na svoje hospodárenie,“ tvrdí hlavný ekonóm ING Bank Jakub Seidler.
České firmy si navyše v eurách berú stále väčší objem úverov. Objem korunových úverov vzrástol za minulých 5 rokov o 20 % na 2,38 bilióna Kč (88,87 miliardy eur), úvery v eurách sa však viac než zdvojnásobili na objem 0,6 bilióna Kč.