„Vydať Krym nacistom, ktorí v Kyjeve zorganizovali štátny prevrat, by bol zločin“, vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na stretnutí s účastníkmi Ruského mládežníckeho vzdelávacieho fóra Terra Scientian. „Istí ľudia tvrdia, že Krym nemal byť včlenený do Ruska; že by sme nemali pomáhať militantom v Donbase; že sme nemali začať vojenskú operáciu v Sýrii,“ tvrdí Lavrov.
„Bohvie, čo by čakalo etnických Rusov na Kryme a na východe Ukrajiny, keď Dmytro Jaroš po prevrate koncom februára 2014 vyhlásil, že etnickí Rusi nebudú nikdy rozumieť etnickým Ukrajincom a ukrajinskej reči, a preto by na Kryme nemalo byť nijaké po rusky hovoriace obyvateľstvo.“ Podľa neho sú argumenty proti znovuzjednoteniu Krymského polostrova s Ruskom rovnakého charakteru ako tvrdenia, že Leningrad sa mal počas 2. svetovej vojny vzdať Nemcom.
Členovia trilaterálnej kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu v Donbase (zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) sa 21. júna dohodli na vyhlásení prímeria medzi separatistami a vládnymi silami na línii kontaktu v Donbase, aby sa mohli začať žatevné práce.
Prímerie vstúpilo do platnosti 24. júna a malo by trvať do 31. augusta. Hoci vďaka prímeriu počet incidentov klesol, prestrelky úplne neprestali. V bojoch na východe Ukrajiny zahynulo podľa najnovších odhadov OSN približne 10-tisíc ľudí.