Švédsko prijalo v pomere k počtu svojich obyvateľov najviac migrantov zo všetkých európskych štátov. Socialistické vlády urobili z neho za niekoľko rokov krajinu, vítajúcu utečencov s otvorenou náručou. Lenže príval desaťtisícov migrantov v rokoch 2015 a 2016 prinútil vládnucu koalíciu socialistov a zelených prijať kroky, ktoré masívnu migráciu obmedzia.
Aj napriek tomu krajina prijala za niekoľko mesiacov viac ako 160-tisíc ľudí. Pre zvýšenú kriminalitu a teroristické útoky však nadšenie švédskej populácie z prichádzajúcich osôb opadlo. Vláda migračný tok výrazne obmedzila a dočasne pozastavila program zabezpečujúci zlučovanie rodín migrantov.
Hoci sa Švédsko vždy snažilo pristupovať k migrantom čo najlepšie, teraz krajinu za jej migračnú politiku kritizuje Rada Európy. Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks vyzval vládu, aby sa vrátila k svojim pôvodným liberálnym zákonom.
„Potrebujeme, aby Švédsko opustilo dočasné opatrenia a umožnilo migrantom zlúčiť sa s ich rodinnými príslušníkmi. Vzhľadom na znižovanie počtu prichádzajúcich osôb je najvyšší čas vrátiť sa k pôvodným zákonom. V opačnom prípade bude integrácia najmä mladých prisťahovalcov značne sťažená,“ poznamenal Muižnieks počas svojej niekoľkodňovej návštevy Švédska.
Počas návštevy sa osobne stretol aj s mladými afganskými migrantmi, ktorí protestovali proti svojej deportácii. Komisár Muižnieks síce prejavil pre mladých prisťahovalcov značnú mieru pochopenia, zabudol sa však zmieniť o tom, že väčšina z nich o svojom veku klame.
Testy Švédskej národnej agentúry pre forenznú medicínu potvrdili, že až 80 percent mladých migrantov z asi 2 500 testovaných o svojom veku klamalo. Mladí ľudia z Afganistanu, Sýrie či Iránu si tak chceli zaistiť lepšiu pozíciu v rámci azylového konania.