Americká Federálna komisia pre spoje napriek protestom odhlasovala zrušenie prísnych pravidiel takzvanej sieťovej neutrality, zabezpečujúcej slobodný a otvorený internet. Pravidlá v roku 2015 presadila vláda Baracka Obamu, pričom tento krok bol považovaný za prelomový.
Rozhodnutie je víťazstvo pre káblové firmy a mobilných operátorov, ktorým umožňuje určovať, k akému obsahu sa používatelia dostanú. Proti rozhodnutiu už sa chystajú žaloby. Republikáni tvrdia, že doterajšie pravidlá boli až príliš zväzujúce. Podľa nich sa na fungovaní internetu nič podstatné nezmení.
Doteraz platilo, že každý má rovnocenný prístup k obsahu na internete. Teraz však budú môcť poskytovatelia internetu za poplatok ponúkať rýchlejšie internetové služby alebo prístup na určité stránky. Rovnako tak bude možné zaplatiť za prednostné zaobchádzanie so svojimi dátami a nechať spomaľovať prístup k určitému obsahu alebo ho blokovať. Nové pravidlá majú v USA nadobudnúť účinnosť začiatkom budúceho roka.
Rozhodnutie bolo schválené pomerom hlasov tri ku dvom. Má pritom potenciál radikálne zmeniť digitálny svet. Rokovania sprevádzali protesty a pre neurčenú bezpečnostnú hrozbu museli členov tesne pred hlasovaním evakuovať.
Regulácia internetu je v USA citlivá téma, odvetvie je zatiaľ len pod veľmi malou úradnou kontrolou. Niektorí experti sa obávajú, že nová regulácia by sa mohla premietnuť aj do európskych pravidiel.