Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval všetky krajiny, aby sa sústreďovali na prevažne pozitívny prínos migrantov a držali sa „faktov, nie predsudkov“. Guterres upozornil, že predstavitelia, ktorí stavajú bariéry, „spôsobujú vlastným krajinám zbytočné hospodárske škody“. Šéf OSN podľa tlačovej agentúry AP uviedol, že tieto bariéry bránia krajinám získať chýbajúcu pracovnú silu legálne a riadnym spôsobom, ale „čo je ešte horšie, neúmyselne povzbudzujú ilegálnu migráciu“.
Guterres zdôraznil, že „najlepšie sa stigma ilegality a zneužívanie migrantov odstraňujú tak, že vlády pre nich vytvoria viac legálnych ciest“. Zatiaľ predsudky a zneužívanie spôsobujú, že život migrantov je peklom, povedal šéf OSN. Hoci Guterres nemenoval nijakú konkrétnu krajinu, jeho posolstvo očividne smerovalo k európskym krajinám, Spojeným štátom a ďalším štátom, ktoré zavádzajú čoraz prísnejšie obmedzenia pre migráciu.
Generálny tajomník predstavil svoju správu nazvanú „Aby migrácia fungovala pre všetkých“, na ktorú nadviažu blížiace sa rokovania o medzinárodnom dohovore označovanom aj ako „Globálny kompakt o migrácii“. Ten má byť podľa očakávania prijatý počas tohto roka.
Guterres diplomatom pôsobiacom pri OSN povedal, že „celosvetovo je migrácia stále zle zvládaná“ a ich vlády majú príležitosť „prvýkrát vytvoriť naozaj komplexné riešenie migrácie“, ktoré bude maximalizovať prínos miliónov migrantov a zabezpečí zachovávanie ich práv“.
Šéf OSN vyhlásil, že migranti prispievajú k medzinárodnému rozvoju svojou prácou aj peniazmi, ktoré posielajú domov, čo vlani predstavovalo celkovú sumu 600 miliárd dolárov – to je trikrát viac než medzinárodná rozvojová pomoc. Navyše, podľa správy migranti – vrátane neregulárnych migrantov – platia dane a vlievajú svoje zárobky do ekonomík tých krajín, v ktorých žijú.
Podľa minulomesačnej správy OSN opustilo svoju rodnú krajinu okolo 258 miliónov ľudí a teraz žijú v inej krajine – to je nárast o 49 percent oproti roku 2000. Hoci väčšina migrantov žije a pracuje legálne, „mnohí žijú v tieňoch, nechránení zákonom, a nemôžu naplno prispievať svojej novej spoločnosti“, dodal Guterres.
„Dovoľte mi zdôrazniť toto: migrácia je pozitívny celosvetový jav. Poháňa ekonomický rast, zmierňuje nerovnosť, spája rôznorodé spoločnosti a pomáha nám viezť sa na demokratických vlnách populačného rastu a poklesu. Ale zároveň je zdrojom politického napätia a ľudských tragédií,“ povedal Guterres. „Žiaľ, musíme priznať, že dnes je veľmi rozšírená xenofóbna politická rétorika o migrácii. Nesmieme dovoliť, aby to negatívne zmenilo našu agendu,“ dodal generálny tajomník OSN.