Aktuálne na Slovensku nie je vstup do národných parkov spoplatnený, no podľa vládnych analytikov by návštevníci v budúcnosti mohli platiť vstupné poplatky. Návrh vznikol na základe myšlienky vytvorenia udržateľného systému financovania, ktorý je potrebný na ochranu prírody. Hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák objasnil, že analytici vypracovali súbor opatrení, teda zoznam, z ktorého je možné čerpať pri rozhodovaní. Medzi opatreniami je zahrnuté aj zavedenie vstupného do národných parkov.
Medzi zdroje financovania národných parkov patria najmä prostriedky štátneho rozpočtu a eurofondy. Keby sa však zaviedol poplatok za vstup do národného parku aspoň vo výške 1 eura, ročne by to do rozpočtu prinieslo vyše 6 miliónov eur. Na porovnanie, výdavky na ochranu prírody a krajiny dosiahli na Slovensku za posledných 9 rokov asi 116 miliónov eur.
Riaditeľ Správy Národného parku Malá Fatra Michal Kalaš informoval o výsledkoch štúdií Univerzity Mateja Bela. Prostredníctvom dotazníkov, v ktorých sa návštevníkov pýtali, či by boli ochotní zaplatiť za vstup do národného parku, sa zistilo, že väčšina ľudí by s týmto opatrením súhlasila. Získané finančné prostriedky by mali byť využité predovšetkým na praktickú ochranu.
“Súvisí to najmä s tým, na čo sa sťažuje veľa návštevníkov. Keď vidíte vyrúbané lesy, človek si povie, že to v národnom parku nemá čo hľadať. Práve na riešenie týchto problémov by mali slúžiť nadobudnuté finančné prostriedky. Aby sa lesy nevyrubovali a aby ľudia videli, kde tie prostriedky končia,” hovorí Michal Kalaš. Zavedenie poplatkov v národných parkoch však zatiaľ zostáva len v teoretickej rovine. “K podobnému kroku by muselo predchádzať množstvo diskusií s ďalšími subjektmi z oblasti samospráv alebo cestovného ruchu. V súčasnosti však podobné diskusie na takejto úrovni nezačali,” vysvetlil Tomáš Ferenčák.