Úvod Politika Londýn nemá v prípade otrávenia Skripaľa proti Moskve v ruke nijaké fakty

Londýn nemá v prípade otrávenia Skripaľa proti Moskve v ruke nijaké fakty

Foto: archív

Vlani v polovici decembra britský minister zahraničia Boris Johnson obvinil Rusko, že destabilizuje Západ tým, že „trolluje na Facebooku“. A potom dokonca vyhlásil, že môže za brexit. Koncom tohtoročného januára vrchný veliteľ britskej armády, generál Nick Carter hovoril už rovno o vojne – Rusi vraj predstavujú najväčšiu štátnu hrozbu pre Britániu od konca studenej vojny. Konflikt môže prepuknúť kedykoľvek a na základe aj veľmi nečakanej zámienky.

O mesiac neskôr je tu zrazu Sergej Skripaľ a NATO rieši otravu exšpióna ako prvý chemický útok na alianciu od svojho vzniku. Britská vláda ukazuje na Moskvu, Moskva vinu odmieta, ale Londýn vyhosťuje 23 ruských diplomatov. NATO otravu Skripaľa považuje za prvý chemický útok na území aliancie od jej vzniku.

Európska únia hovorí o solidarite, padajú návrhy na ďalšie sankcie proti Rusku… Z tohto pohľadu je potom vyhostenie 23 ruských diplomatov-špiónov vlastne „mierovým riešením“ eskalovanej politiky, tvrdí analytička Tereza Spencerová.

Vzorec na Amazone
Skripaľa možno ťažko považovať za ruského agenta, pretože kedysi dávno pracoval ako kádrovák v ruskej GRU a prebehol, takže v skutočnosti je to britský agent. V Rusku ho uväznili a na Západ sa dostal už pred rokmi v rámci širšej výmeny za ruských agentov. Z hľadiska Ruska preto už zrejme dávno nijako záujem nevyvolával. Keby naozaj chceli, nemusel prežiť už väzenie…

Britské médiá pripomínajú, že roky spolupracoval so súkromnou bezpečnostnou agentúrou Orbis Business Intelligence, v ktorej pôsobil aj Christopher Steele, autor väčšiny „zaručených kačíc“, ktoré si objednala Hillary Clintonová, aby dokázala Trumpove väzby na Rusko. Celá tá konštrukcia sa však zrútila už pred pár mesiacmi.

Foto: archív

A TAK SA SKRIPAĽ MOHOL STAŤ NEPOHODLNÝM AJ PRE ANTITRUMPOVSKÝ TÁBOR, PRETOŽE KTO ZRADIL RAZ, MÔŽE SA NECHAŤ KÚPIŤ A HOVORIŤ ZNOVU.

Zvláštna je aj voľba chemickej látky, ktorou mali Skripaľa s dcérou otráviť. Tzv. novičok je akási binárna záležitosť, ktorú v ZSSR vyvíjali už niekedy v 70. rokoch minulého storočia, a preto Londýn ukázal prstom na Rusko. Ale ruský whistleblower Vil Mirzajanov, ktorý ako prvý informoval svet o jej existencii, chemický vzorec opísal vo svojej knihe, ktorá vyšla v roku 2009 a dá sa dodnes kúpiť na Amazone za necelých tridsať amerických dolárov.

Je to taká nezvyčajná látka, že ani nie je na zozname zakázaných bojových látok Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), čo z nej vlastne akoby robilo látku povolenú, dodal by cynik. Za sovietskych čias sa novičok okrem iného vyrábal v Nukuse v Uzbekistane a túto prevádzku po rozpade ZSSR „dekontaminovali“ Spojené štáty, čo v praxi znamená, že si celkom iste zaistili aj príslušné vzorky.

V roku 1995 bol novičok použitý ako zbraň v obchodnom konflikte medzi dvoma ruskými bankármi, čo značí, že prinajmenšom v tom čase bol k dispozícii na čiernom trhu a mali ho v rukách zločinecké kartely. Raz ho vraj použili aj čečenskí džihádisti, keď si chceli vybaviť účty s džihádistickými rivalmi v Sýrii. To všetko sa možno dozvedieť z otvorených zdrojov, napríklad z Wikipédie.

A čo viac, keď už Británia látku identifikovala, musí poznať jej zloženie, a tak si ju vie aj vyrobiť. Poznajú ju aj v USA, pozná ju aj ruský organizovaný zločin alebo čečenský džihád. Napriek tomu premiérka Mayová vyhlásila, že „neexistuje alternatíva záveru, že za pokus o vraždu je zodpovedný ruský štát“. Surrealizmus v reálnom živote.

Gradácia napätia
Ale koniec koncov, prečo aj nie? Síce nevedno, prečo by Skripaľa napríklad „len“ neprešli alebo nezvolili nejaký menej okatý spôsob, keď by im už nejako prekážal. Možno chcú v Kremli Západ jednoducho zastrašiť a zraziť ho na kolená, vysvetlili by „rusobijci“. A keby nebolo takej operácie Gladio, lží okolo irackých zbraní hromadného ničenia, záhadnej smrti Davida Kellyho a ďalších vecí, tak by sa možno aj dalo uveriť, že za všetko zlé na svete môžu len Rusi.

Foto: archív

Summa summarum, len čo vyšetrovací výbor US Senátu hodil flintu do žita a po roku – a bez výsledku – skončil vyšetrovanie ruského zasahovania do amerických volieb, prichádza Británia so Skripaľom, aby napätie ani na chvíľu nepoľavilo. Pritom však platí, že napätie sa nedá gradovať donekonečna. V určitom bode sa všetko zlomí a príde vojna.

AMERICKÁ VEĽVYSLANKYŇA PRI OSN NIKKI HALEYOVÁ UŽ PREDPOVEDÁ, ŽE AK NEBUDE MOSKVA POTRESTANÁ, ZAÚTOČÍ CHEMICKÝMI ZBRAŇAMI AJ NA NEW YORK.

Bude zaujímavé sledovať, ako odpovie Rusko. Dosť ho vyviedlo z miery už pomerne bizarné ultimátum premiérky Mayovej, aby vraj do 24 hodín vysvetlilo, ako sa novičok dostal do Británie, a teraz vypovedanie diplomatov, absencia britských politikov a členov kráľovskej rodiny na majstrovstvách sveta vo futbale, zrušenie bilaterálnych kontaktov, zmrazenie ruských štátnych účtov a sprísnenie kontroly všetkých leteckých spojov medzi Britániou a Ruskom.

Prekvapil pritom postoj Číny. Peking sa väčšinou do vzťahov medzi Západom a Ruskom nemieša, ale teraz oficiálne varoval Londýn, aby sa neunáhlil, ak nemá v ruke nijaké reálne fakty. Čo tento čínsky prístup v praxi znamená, sa ešte len asi ukáže, ale nezabúdajme, že – aj keď s malým zveličením – Čína v posledných rokoch skúpila polovicu Británie…