Londýn po vyše 200 rokoch po prvý raz prekonal New York v počte vrážd za jeden mesiac. Z policajných štatistík vyplýva, že v britskej metropole prišlo vo februári o život násilnou smrťou 15 ľudí, kým v New Yorku ich bolo 14. V marci sa situácia zopakovala: v Londýne bolo hlásených 22 vrážd, o jednu viac ako v New Yorku. Podľa londýnskej Metropolitnej polície zo 46 vrážd v tomto roku bolo 31 spáchaných bodnými zbraňami
V uplynulých troch rokoch stúpol počet vrážd v Londýne o 40 percent. V New Yorku, kedysi notoricky známom násilnou trestnou činnosťou, sa pritom od roku 1990 ich počet znížil až o 87 percent. Londýn je dnes z týchto dvoch miest nebezpečnejší takmer v každej kategórii násilných aj sexuálnych trestných činov. Londýnčanovi hrozí šesťkrát väčšie riziko ako Newyorčanovi, že mu vykradnú byt, Londýnčankám zase trikrát väčšia pravdepodobnosť znásilnenia ako Newyorčankám.
Šéfka Metropolitnej polície Cressida Dicková považuje za jednu z príčin tohto stavu sociálne médiá, bagatelizujúce násilie medzi adolescentmi. Čoraz viac páchateľov podľa nej predstavujú neplnoleté osoby a veľa mladých ľudí nosí so sebou nôž.
Na druhej strane sa však objavujú hlasy viniace politiku moslimského starostu Sadiqa Khana. Nárast kriminality totiž nastal za jeho pôsobenia vo funkcii a zároveň v čase, keď je Londýn najviac multikultúrnym veľkomestom Európy. Najväčšej kritike čelí starosta za kampaň proti policajnej kontrole príslušníkov etnických menšín na ulici. Polícia sa vraj preto vyhýba konfrontácii s podozrivými prisťahovalcami, aby sa nedostala do problémov.
Sadiq Khan pritom v roku 2017 tvrdil, že Londýn je najbezpečnejšie globálne mesto na svete. Ak sa chce pozrieť do skutočne bezpečného mesta, môže sa vybrať na Island do Reykjavíku, navrhujú jeho kritici. Možno mu tam bude chýbať diverzita, ktorou sa Londýn tak pýši, ale určite ho tam nikto neprepadne ani neokradne.