O autonómnych automobiloch sa hovorí čoraz častejšie. Aj preto zorganizovala prieskumná agentúra Ipsos pri príležitosti bratislavského autosalónu prieskum ich vnímania na vzorke 501 respondentov. Pozitívne sa na ne pozerá približne 38 percent opýtaných, negatívny názor na autonómne vozidlá vyjadrilo 16 percent Slovákov.
Najväčšiu skupinu, zahŕňajúcu až 42 percent opýtaných, však tvoria ľudia, ktorí si názor na autonómne autá ešte nevytvorili a formovať si ho budú až na základe budúcich informácií a skúseností. Polarizovanejší pohľad majú Slováci na otázku bezpečnosti takýchto automobilov.
„Zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky vďaka autonómnym vozidlám očakáva takmer polovica respondentov, súčasne sa však necelá polovica Slovákov obáva, že prinesú ohrozenie zdravia účastníkov premávky, ako aj vyššiu nehodovosť,“ hovorí Andrea Vlčeková zo spoločnosti Ipsos.
S tým, že nástup samoriadiacich áut by mohol ohroziť počet pracovných miest, súhlasí 42 percent respondentov. Za najväčšie obmedzenie považujú Slováci cenu takýchto vozidiel. Až štyri pätiny očakávajú, že ich nástup prinesie zvýšenie počiatočných nákladov na kúpu vozidla.
Čo sa týka pozitív autonómnych vozidiel, zhruba 85 percent Slovákov je presvedčených, že pomôžu najmä zdravotne znevýhodneným ľuďom. Tri štvrtiny od nich očakávajú jednoduchšie šoférovanie a vyše dve tretiny aj väčší komfort počas prepravy. Viac ako polovica opýtaných vidí potenciálny prínos samoriadiacich áut v oblasti zefektívnenia verejnej dopravy.
O kúpe autonómneho auta v horizonte najbližších piatich až desiatich rokov je ochotná rozmýšľať tretina respondentov. „To naznačuje, že istá časť populácie nevníma autonómne autá ako nedostupnú futuristickú technológiu, ale ako niečo, čo môže byť v pomerne krátkom časovom horizonte bežne dostupné v ich životoch,“ interpretuje A. Vlčeková.