Štátne zastupiteľstvo v Udine na severovýchode Talianska začalo pre masívny úhyn včiel vyšetrovať 38 poľnohospodárov podozrivých z nadmerného používania pesticídov. Podľa agentúry APA ide o prvý prípad tohto druhu, ktorým sa talianska justícia zaoberá. Vyšetrovatelia zaistili asi 20 polí, kukuricu a sóju na nich zničia.
Vyšetrovanie pre podozrenie z rozsiahleho ničenia životného prostredia začala polícia na podnet niektorých miestnych včelárov, ktorým vo veľkom hynuli včely. Za možnú príčinu tohto stavu považujú používanie neonikotinoidov, napádajúcich nervový systém hmyzu. Včely môžu nielen ochromiť, ale aj zabiť. Ich negatívny vplyv na populáciu včiel dokázalo viacero štúdií v posledných rokoch.
Na riziká používania neonikotinoidov pre včely a čmeliaky upozorňuje aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Podľa neho až 9,2 percenta včelej populácie hrozí vyhynutie. Včely majú pritom zo všetkých opeľovačov v prírode najväčší význam. Zabezpečujú opeľovanie desaťtisícov druhov rastlín vrátane poľnohospodárskych plodín.
Na zákaze používania troch neonikotinoidov – klotianidínu, tiametoxámu a imidaklopridu – sa koncom apríla dohodli aj krajiny Európskej únie. Má platiť na voľných poľnohospodárskych plochách, poľnohospodári ich však budú môcť aj naďalej používať v skleníkoch. Zákaz musí ešte schváliť Európska komisia.