Ruská spoločnosť Dopravné lietadlá Suchoj (Sukhoi Civil Aircraft Company) nebude prihliadať na americké sankcie proti Iránu vo svojich podnikateľských aktivitách. Ako potvrdili zástupcovia ruskej spoločnosti, dohodnuté kontrakty budú uskutočnené v zmysle existujúcich bilaterálnych rusko-iránskych dohôd. Americké sankcie nebudú mať nijaký dosah na podnikateľské zámery a rozbehnutý biznis ruského výrobcu lietadiel v iránskom teritóriu, informovala ruská tlačová agentúra RIA Novosti.
V apríli 2018 podpísali „Dopravné lietadlá Suchoj“ kontrakty s dvomi iránskymi spoločnosťami o dodávke 40 lietadiel Suchoj Superjet-100 v modifikácii SSJ100R, ktorá bola vyvinutá v rámci programu „importozameščenija“ (náhrady importu domácou produkciou).
Vďaka uvedenej špecifikácii, ktorá sa vyznačuje nižším percentom súčiastok a vybavenia lietadla inej ako ruskej proveniencie, je nový typ ruského Superjetu predmetom zvýšeného záujmu zo strany zahraničných zákazníkov, proti ktorým USA uplatňujú politiku sankcií. Nová verzia SSJ100R sa má vyznačovať nižšou cenou, lacnejšou prevádzkou, zvýšenou flexibilitou a kvalitnejším servisom.
Spoločnosť Dopravné lietadlá Suchoj je súčasťou leteckého holdingu Suchoj, ktorý spolu s korporáciou MiG (Mikojan-Gurevič) a ďalšími spoločnosťami (Iljušin, Tupolev, Irkut, Aviastar, AeroKompozit) zastrešuje „Zjednotená letecká korporácia“ (UAC – United Aircraft Corporation).
V roku 2015 bola UAC podľa tržieb 14. najväčšou zbrojárskou firmou na svete. V samotnom Rusku jej patrilo druhé miesto za koncernom „Almaz-Antej“ a pred štátnym holdingom „Ruské vrtuľníky“ (Russian Helicopters).
Vyše 90 percent akcií UAC vlastní ruský štát. Spoločne s čínskou štátnou Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) vytvorila UAC v roku 2017 joint-venture „China-Russia Commercial Aircraft International Co. (CRAIC) s cieľom vývoja civilného lietadla pre 280 cestujúcich s doletom 12-tisíc km.