Necelých sto dní po svojom vzniku sa nemecká vláda veľkej koalície ocitá v kríze. Dve vládne strany sa v Nemecku naďalej nevedia dohodnúť na budúcej migračnej politike. Konflikt, v ktorom stoja proti sebe spolková kancelárka a šéfka kresťanských demokratov (CDU) Angela Merkelová a minister vnútra Horst Seehofer (predseda CSU), sa stupňuje.
Dokonca sa hovorí o tom, že ak sa naplní katastrofický scenár a obaja lídri sa nedohodnú, spor sa môže skončiť odvolávaním Seehofera a skončením dlhoročného partnerstva CDU a CSU. Kancelárka a minister vnútra sa pre migráciu sporili aj počas vrcholiacej migračnej krízy v rokoch 2015 – 2016. Seehofer, ktorý bol vtedy bavorským premiérom, dokonca hrozil Merkelovej ústavnou žalobou pre nečinnosť, lebo jej vláda „nezaistila bezpečnosť na hraniciach“.
Aj teraz ide o režim na hraniciach. Seehofer vo svojej koncepcii budúcej migračnej politiky okrem iného navrhuje, aby žiadateľov o azyl, ktorých už zaregistrovali v inej členskej krajine EÚ, na nemeckých hraniciach vracali späť. Merkelová to však zásadne odmieta. Tvrdí, že by nastal dominový efekt – po podobnom kroku by potom zrejme siahli aj iné štáty. Utečenci by sa tak znovu začali hromadiť na vonkajších hraniciach únie.
Kancelárka navrhla ako kompromis možnosť vracať odmietnutých utečencov od hraníc do krajín, s ktorými by malo Nemecko uzavretú dohodu. Rokovania s príslušnými krajinami sú však ešte len v prípravnom štádiu a Seehofer nechce pre vysoké bezpečnostné hrozby príliš dlho čakať na riešenie. Navyše má podporu aj mnohých poslancov CDU, a tak môže väčšinu opatrení zaviesť ihneď.
Angela Merkelová od neho dostala prakticky ultimátum: do konca mesiaca sa môže pokúsiť dohodnúť sa s niektorými štátmi EÚ na vracaní utečencov odmietnutých na nemeckých hraniciach. Seehofer však považuje za škandál, že do Nemecka stále prichádzajú ľudia, ktorí tam majú zakázaný vstup. Na tlačovej konferencii v Mníchove už vyhlásil, že je pripravený polícii nariadiť, aby do krajiny okamžite prestala púšťať ľudí, ktorí tam nemajú čo hľadať.