Úvod Zaujímavé 7 najkrajších európskych miest v secesnom štýle

7 najkrajších európskych miest v secesnom štýle

Secesia vznikla na konci 19. storočia. Vo svete ju poznajú aj pod označením art nouveau, ktoré používajú vo Francúzsku. Architektonické pamiatky v tomto štýle sú medzi turistami veľmi obľúbené, pretože sa vyznačujú eleganciou, farebnosťou a peknými líniami. V Európe nájdete mnoho miest, ktoré sa môžu pochváliť hneď niekoľkými secesnými stavbami.

Praha, Česká republika

Foto: archív

Veľkú úlohu v rozvoji secesie u našich susedov zohrala prítomnosť Alfonsa Muchu. Známeho umelca dávajú za vzor tohto štýlu maľovania. Jeho názory ovplyvnili aj iných priateľov, medzi ktorých patrilo viacero architektov. Z verejných pamiatok môžete v meste vidieť súčasnú budovu Goetheho inštitútu alebo Obecný dom s výstavnými sieňami a štýlovou reštauráciou.

Najvýznamnejšiu pečať však zanechala secesia na hoteloch. V Prahe sa nachádza sedem stavieb tohto druhu. Medzi najkrajšie patrí hotel Paris, ktorý má vo veľkej miere zachované pôvodné dekorácie. Imperial je zasa zmesou secesie a art deco. Art Nouveau Palace sídli v budove zo 14. storočia a jeho interiér bol prerobený v štýle viedenského prúdu secesie.

Barcelona, Španielsko

Foto: archív

Secesia inšpirovala aj jedného z najznámejších architektov na svete. Antoni Gaudí dal svojimi stavbami Barcelone nezameniteľnú tvár. Jeho najväčšou pýchou je Sagrada Familia, ale v meste sú situované aj ďalšie secesné perly ako Casa Milá, Casa Batlló alebo Park Güell. V širšom centre si môžete pozrieť múzeum, v ktorom sú vystavené bytové doplnky a nábytok z tohto obdobia.

Skvostom je aj bývalá nemocnica Sant Pau, nachádzajúca sa v blízkosti Sagrada Familia. Jej budovy majú bohaté exteriérové zdobenie a skvostom je najmä vstupná hala, v ktorej v minulosti sídlila administratívna časť. Projekt má mnoho zaujímavých častí, ako napríklad podzemné tunely pre personál, aby tak nerušili pacientov, ktorých mala liečiť aj okolitá krása.

Budapešť, Maďarsko

Foto: archív

Maďarsko je ďalšou z krajín, ktoré sa môžu pochváliť viacerými významnými stavbami v štýle secesie. Najmä Budapešť je ako stvorená na perfektné školenie z tohto štýlu. Stačí sa prejsť jej ulicami, aby ste si podrobne naštudovali hlavné znaky secesie a videli ich prevedenie v praxi.

Atraktívnym „kúskom“ je budova termálnych kúpeľov Gellért. Takisto nechýbajú hotely, medzi ktorými vyniká Gresham s ich nádhernou kaviarňou. Pozrite si aj pestrú budovu Múzea úžitkového umenia a zamerajte sa na fasády domov v centre mesta.

Brusel, Belgicko

Foto: archív

Ďalším centrom secesie je Brusel. Viacero významných stavieb inšpirovalo domáce cestovné kancelárie k tomu, že robia prehliadky mesta priamo po stopách secesnej architektúry. Skutočne výnimočné je múzeum Horta, spájajúce hneď dve budovy prezentujúce tento štýl.

Samotná prehliadka je poctou architektovi Victorovi Hortovi, ktorý v meste navrhol niekoľko secesných stavieb. Jeho prácu môžete obdivovať aj na Autrique, kde návštevníkov zaujme aj dobový interiérový dizajn. Secesiu uvidíte tiež v Múzeu hudobných nástrojov a v hoteli Tassel.

Darmstadt, Nemecko

Foto: archív

Ludwig von Hessen pozval v roku 1899 do Darmstadtu siedmich umelcov, ktorí mali dať jednej z mestských štvrtí novú tvár. Výsledkom ich práce bola skvelá prehliadka stavieb secesného štýlu, vďaka čomu sa tam nahrnulo mnoho zvedavých návštevníkov. V súčasnosti zažijete najkrajšiu prehliadku v záhrade Vortex, kde je viacero stavieb z danej éry.

Skvelou prezentáciou je vlaková stanica, reprezentujúca najmodernejšie poňatie tohto štýlu. Perlou je tiež Svadobná veža – má charakteristický tvar pripomínajúci päť prstov na ruke. V Darmstadte nájdete aj domy nesúce mená spomenutých architektov, keďže každý z nich postavil navyše jednu stavbu, ktorá zodpovedala iba jeho pohľadu na secesiu.

Riga, Lotyšsko

Foto: archív

V Rige nájdete až 700 budov, postavených v secesnom štýle. Mesto zažilo v tomto období veľký rozmach, čo sa odrazilo aj na architektúre nových stavieb. Tie zostali ich pýchou až dodnes a sú z tohto dôvodu vyhľadávané turistami.

Hlavným bodom vašej prehliadky by mal byť dom Alberta iela 12, ktorý bol domovom lotyšského architekta Konstantinsa Pekšensa. Ten spolu s kolegom Laubem vytvoril nádhernú modrú secesnú výzdobu. Ďalšou zaujímavosťou je kaviareň Art Cafe Sienna a historické centrum mesta.

Aveiro, Portugalsko

Foto: archív

Tvár tohto mesta poznačili bohatí brazílski prisťahovalci. Keďže chceli bývať v nových luxusných domovoch, centrum Aveira prestavali v secesnom štýle, ktorý vyhovoval ich vkusu. V tejto časti sa v súčasnosti organizujú aj krátke plavby loďou, počas ktorých sa môžete pokochať viacerými takýmito budovami.

Obľúbené sú najmä reštaurácie a kaviarne, ktoré sú vďaka secesii prehliadkou vkusnej elegancie. V meste nájdete i múzeum venované secesii, kde sa dozviete všetko podstatné súvisiace s tematikou tohto slohu.