Európska komisia (EK) zmenila stratégiu ku krajinám, ktoré odmietajú prijímať utečencov. Namiesto politiky povinných kvót totiž ponúkla pomoc členským krajinám, ktoré by súhlasili s prijatím migrantov zachránených na mori, formou poskytnutia finančného príspevku a vyslania expertných tímov. Lídri EÚ ešte v júni súhlasili s myšlienkou založenia kontrolovaných centier na prijímanie migrantov prichádzajúcich do Európy, pričom skúmajú možnosť vytvorenia tzv. vyloďovacích platforiem v severnej Afrike.
Komisia teraz tieto koncepty doplnila návrhom, že kontrolované strediská pre migrantov by mohli byť vyskúšané čím skôr v tých členských štátoch, kde sa migranti vyloďujú na pevninu. V súlade s týmto plánom poskytne Európska únia tímy expertov. Mali by pomáhať pri vyloďovaní migrantov a identifikovaní tých, ktorí sú odkázaní na ochranu. To by vraj uľahčovalo návrat ekonomických migrantov, ktorí nemajú nárok zostať v danom štáte.
Členským krajinám, súhlasiacim s prijatím žiadateľov o azyl, by v súlade s návrhom mohla byť pridelená suma vo výške 6000 eur na každú presídlenú osobu. Štáty, kde sa vyloďujú migranti, by zasa dostali 500 eur na každú osobu, ktorá by vstúpila na pevninu.
Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini návrh EK zavrhol. “Nežiadame o almužnu, aj preto, že časom každý žiadateľ o azyl stojí talianskeho daňového poplatníka 40 000 až 50 000 eur, takže Brusel si svoju charitu môže nechať, my chceme úplne zastaviť prílev migrantov. Ešte raz, nechceme peniaze,” povedal v reakcii na zámer EK Salvini.
“Postup komisie je úbohý,” komentoval konanie EK pre portál napalete.sk predseda občianskeho združenia Slovenské hnutie obrody Róbert Švec. “Najprv sa jej vedenie pokúšalo členským štátom nanútiť povinné kvóty pre migrantov, a keď zistila, že takýto postup neprejde, snaží o podplácanie členských štátov.
Ale čo čakať od eurobyrokratov, ktorí sú už dávno odtrhnutí od reality? Európskej komisii odporúčam, aby sa obrátila na bývalé koloniálne mocnosti a tých, ktorí rozbombardovali severnú Afriku. Nech apeluje na nich, aby si migrantov prerozdelili. A štáty, akým je aj Slovensko, neotravovala neslušnými návrhmi. Pretože podplácať je neslušné,” povedal Švec.