Dostavba atómovej elektrárne Mochovce sa opäť predlžuje. Oba nové bloky elektrárne na juhozápade Slovenska mali byť pritom už päť rokov hotové. Nový generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček prisľúbil, že spoločnosť urobí všetko pre to, aby už ďalšie predlžovanie nenastalo.
Slovenské elektrárne sú najväčším producentom elektriny na Slovensku. Okrem štátu a talianskeho koncernu Enel má v nich podiel aj Energetický a priemyselný holding českého miliardára Daniela Křetínskeho.
Výstavba atómovej elektrárne Mochovce sa začala v 80. rokoch minulého storočia, onedlho však bola pozastavená. V novej dekáde sa znovu rozbehla, ale dokončené boli len dva bloky, uvedené do prevádzky v rokoch 1998 a 1999. Vláda neskôr rozhodla o dostavbe tretieho a štvrtého bloku.
Mochovce majú po dostavbe pokryť 13 percent spotreby elektrickej energie krajiny a nahradiť tak stratu, ktorú spôsobilo nútené odstavenie Jaslovských Bohuníc. Plánované termíny sa však v Mochovciach opakovane nepodarilo stihnúť. Slovensko tak prichádza o milióny, ktoré sme mohli získať predajom elektriny.
Pôvodne sa predpokladalo, že oba zostávajúce rozostavané bloky elektrárne budú hotové v rokoch 2012 a 2013. Termín sa však posúval, čo SE zdôvodňovali aj sprísnením bezpečnostných predpisov po havárii v japonskej elektrárni Fukušima v roku 2011. Po niekoľkých odkladoch sa rátalo s tým, že tretí blok bude spustený koncom roka 2018 a štvrtý o rok neskôr.
Napokon však boli určené ďalšie termíny – druhý štvrťrok budúceho roka a rok 2020. S predlžovaním termínov stúpajú aj náklady. Dostavba mala pôvodne stáť 2,78 miliardy eur, teraz sa ráta so sumou 5,4 miliardy, pričom 4,5 miliardy už bolo vyčerpaných.
Proti Mochovciam už medzitým prestala protestovať Viedeň. Pred desiatimi rokmi podpísalo 200-tisíc Rakúšanov petíciu proti ich dostavbe a naša vláda musela Rakúsko presviedčať, že elektráreň vzdialená od spoločných hraníc zhruba sto kilometrov je aj bude bezpečná. Súčasná rakúska vláda sa však dostavbe nebráni. Podľa ministerky zahraničia Karin Kneisslovej je na každom členskom štáte EÚ, aby samostatne rozhodol o vlastných energetických zdrojoch.