Ruský prezident Vladimir Putin prijal pozvanie rakúskej ministerky zahraničných vecí Karin Kneisslovej a ako hosť sa zúčastnil jej svadby, ktorá sa konala v v štajerskej obci Gamlitz. Päťdesiattriročná Kneisslová, ktorú do vládnej funkcie nominovala Slobodná strana Rakúska (FPÖ), si vybrala sobotňajší, ľahko zapamätateľný „osmičkový“ dátum na uzavretie manželstva so svojím životným partnerom, podnikateľom Wolfgangom Meilingerom.
Šéf Kremľa priletel popoludní do štajerskej metropoly Graz a následne sa presunul v kolóne vozidiel do Gamlitzu, kde prekvapil Kneisslovú veľkou kyticou a speváckym súborom donských kozákov. Počas slávnosti, usporiadanej na terase miestneho hostinca, si s novomanželkou dokonca i zatancoval.
Po jeden a pol hodine však musel odísť, keďže ho čakalo stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou pri Berlíne. Medzi približne sto svadobnými hosťami boli aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Heinz-Christian Strache. Ten mladomanželom zaželal šťastie a večnú lásku a pri tejto príležitosti nazval Kneisslovú „staviteľkou mostov”.
Rusko pomohlo pri oslobodení Rakúska v roku 1945, keď 17 000 vojakov zomrelo v bojoch pri Viedni. Dodnes to pripomína veľký pamätník na námestí Schwarzenbergplatz v hlavnom meste. Z Rakúska sa stala neutrálna krajina (nie je členom NATO) a dnes udržiava dobré vzťahy s Ruskom, ako aj so spojencami v Európskej únii a Spojených štátoch.
Odkedy v Rakúsku prevzala moc súčasná vládna koalícia, vzťahy s Moskvou sa zintenzívnili. Krajina kritizuje sankcie EÚ proti Rusku a Viedeň sa tiež odmietla zúčastniť na tohtoročnom koordinovanom vyhosťovaní ruských diplomatov po afére s otrávením agenta Skripaľa a jeho dcéry vo Veľkej Británii.
Gesto signalizujúce dôverné vzťahy medzi týmito predstaviteľmi môže byť vnímané aj ako narúšanie sprostredkovateľskej úlohy Rakúska, súčasnej predsedníckej krajiny v Rade EÚ, v záležitostiach, akou je konflikt na Ukrajine, uviedla na margo Putinovej účasti na svadbe tlačová agentúra DPA.
Hovorca opozičných sociálnych demokratov Jörg Leichtfried povedal, že pozvanie Putina považuje za „udivujúce a naivné“, pričom varoval pred možným „trvalým poškodením zahraničnopolitického postavenia Rakúska“. Návšteva podľa neho vyvoláva otázky, či neprichádza k neprípustnému stretu súkromných a verejných záujmov.
Kneisslovej rezort podľa rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu a televízie ORF vyhlásil, že návšteva Putina mala predovšetkým súkromný charakter, hoci malo ísť zároveň aj o pracovnú návštevu a ministerka s ním mala viesť popri svadbe rozhovor. Súvisiace bezpečnostné opatrenia označil za bežný postup, uplatňovaný aj pri iných súkromných návštevách v Rakúsku.
Pozvanie Putina na svadbu Kneisslovej vyvolalo ohlasy aj v zahraničí. Kriticky sa vyjadrili predstavitelia ukrajinského parlamentu, ako aj tamojší minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin, ktorý spochybnil ubezpečenie Viedne, že návšteva ruského prezidenta nezmení smerovanie rakúskej zahraničnej politiky.
Ruský prezident na svadbe Karin Kneisslovej: