Na tému Pracujme spoločne, aby sme predchádzali samovraždám, je v roku 2018 zameraný Svetový deň prevencie samovrážd, pripadajúci na 10. septembra. Podľa odhadov odborníkov sa na celom svete každých 40 sekúnd stane jedna samovražda, pokus o samovraždu sa odohrá každé tri sekundy.
Znamená to, že každý rok si vlastnou rukou zoberie život milión ľudí. Ďalšie milióny smútia za človekom, ktorý dobrovoľne odišiel zo života. Preto cieľom Svetového dňa prevencie samovrážd je zvyšovať povedomie verejnosti o rozsahu tohto problému a o spôsoboch, ako mu predchádzať.
K suicidálnemu (samovražednému) aktu vedie ľudí skratové konanie ako forma riešenia problémov – citových, partnerských, školských či ďalších. Príčinou samovražedného konania bývajú aj ťažké, neraz chorobné depresie.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá podporuje Svetový deň prevencie samovrážd, považuje samovraždu za závažný problém verejného zdravotníctva. Podľa odborníkov sa jej dá predchádzať. Porovnávanie počtu dokonaných samovrážd je problematické, keďže kým v niektorých štátoch sa vedú presné štatistiky, v iných sa presné údaje o dobrovoľných úmrtiach nedarí stanoviť.