Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa vyjadrilo, že nemôže potvrdiť posledné údaje z amerického ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorých Spojené štáty dodržiavajú podmienky novej dohody START o znížení počtu strategických zbraní z apríla 2010. V Prahe ju podpísali vtedajší ruský prezident Dmitrij Medvedev a jeho americký náprotivok Barack Obama.
V súlade s ňou môže každá z krajín disponovať maximálne 1 550 jadrovými hlavicami a 800 raketami a bombardérmi. Podľa ruského ministerstva USA upravili 56 balistických rakiet typu Trident II odpaľovaných z ponoriek a 41 bombardérov typu B-52H tak, aby namiesto jadrových hlavíc niesli konvenčné zbrane.
Washington však vraj Rusku stále neumožnil overiť si jeho kroky potvrdzujúce plnenie dohody a nenahlásil ani štyri pozemné odpaľovacie zariadenia, ktoré zriadil na cvičné účely. Moskva vyhlásila americké porušenie dohody za neakceptovateľné a očakáva, že Washington príde s konštruktívnym riešením naliehavej situácie.
Je to prvý raz, čo Rusko upozornilo na možné nedodržanie podmienok dohody zo strany USA. Do platnosti vstúpila v roku 2011 a vypršať by mala v roku 2021 – ak sa krajiny nedohodnú na jej predĺžení. Zástupcovia oboch strán však zatiaľ v súvislosti s budúcnosťou dohody vysielajú zmiešané signály.
Pochybnosť zo strany Moskvy môže vystupňovať napätie medzi oboma krajinami. V oblasti kontroly zbraní sú obe krajiny na vojnovej nohe aj ohľadom dohody o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) z roku 1987.
USA obviňujú Rusko z nasadenia nového typu rakety, čo nie je v súlade s dohodou. Tá zakazuje všetky jadrové a konvenčné rakety stredného doletu odpaľované z pevniny alebo z mora. Rusko obvinenia odmieta.