Spojené štáty nesúhlasia s plánom Južnej a Severnej Kórey na zriadenie bezletovej zóny nad prísne stráženou hranicou rozdeľujúcou Kórejský polostrov. Plán dohodnutý na septembrovom samite lídrov oboch Kóreí ráta s pozastavením vojenských cvičení, zavedením bezletovej zóny v okolí hranice a postupným odstraňovaním mín aj strážnych stanovíšť z demilitarizovaného pásma.
Bezletová zóna by mala platiť od 1. novembra. Spojeným štátom sa však nepozdáva príliš rýchle otepľovanie vzťahov medzi Severnou a Južnou Kóreou. Podľa juhokórejského rezortu diplomacie vyjadril americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo s dohodou „nespokojnosť“.
Bezletová zóna je pre Washington problematická, pretože by prakticky bránila cvičeniam priamej leteckej podpory pozemných síl. Zdôraznil to aj Mike Pompeo počas telefonátu s juhokórejskou ministerkou zahraničných vecí.
Oba kórejské štáty by mali podľa plánu okrem iného stiahnuť všetky strelné zbrane zo Spoločnej bezpečnostnej zóny (JSA) v Pchanmundžome, znížiť počet tam nasadených vojakov na 35 na každej strane demarkačnej línie a vymeniť si informácie týkajúce sa sledovacích zariadení. Návštevníci z Južnej a Severnej Kórey aj turisti zo zahraničia by mali mať v JSA zaručený voľný pohyb.
Tieto opatrenia majú obe Kórey uskutočňovať s podporou Veliteľstva síl OSN. Ich realizácia by podľa juhokórejského ministerstva obrany mala premeniť pohraničnú zónu na „miesto mieru a zmierenia“. Na Kórejskom polostrove oficiálne stále panuje vojnový stav. Boje z rokov 1950 – 1953 totiž skončilo len prímerie a k podpisu mierovej zmluvy nikdy neprišlo.