Skutočne mysticky pôsobí indonézsky stratovulkán Ijen. „Horúce“ oranžové či červené farby by ste tu totiž hľadali zbytočne, z tejto sopky šľahajú modré plamene. Celý komplex Ijen na Východnej Jáve v Indonézii tvorí niekoľko aktívnych sopiek.
Turisti sa sem vydávajú najmä v noci. Práve vtedy totiž môžu obdivovať unikátny prírodný úkaz – modrý oheň, ktorý vzniká zo sírneho plynu, unikajúceho cez pukliny pri teplote až 600 stupňov Celzia. Najskôr však treba absolvovať dvojhodinovú túru k okraju krátera a 45-minútový zostup po jeho svahu. Odmenou je pohľad na plamene šľahajúce až do výšky 5 metrov.
Modré plamene indonézskeho stratovulkánu Ijen:
Kawah Ijen sa však môže popýšiť aj ďalšou zaujímavosťou – rozľahlým tyrkysovým ksalderovým jazerom na jeho dne. To je pre obsah síry také kyslé, že by ste v ňom ihneď prišli o život. Na to pre istotu upozorňuje aj množstvo tabúľ s nápisom: „Pozor, nebezpečenstvo smrteľného úrazu“, ktoré sú rozmiestnené v okolí. Len ťažko by ste tu hľadali pomoc a preprava k najbližšej nemocnici je v tomto nehostinnom prostredí prakticky nemožná.
Prítomnosť síry však oceňujú jej zberači, ktorí vláčia 75- až 90-kilogramové koše s citrónovo sfarbenými kameňmi z jazera do tri kilometre vzdialeného údolia Paltuding. Je to nebezpečná a namáhavá práca, na miestne pomery však dobre platená – robotník si za deň zarobí okolo 11 eur.