Miestom najväčšieho cvičenia Severoatlantickej aliancie od konca studenej vojny s názvom Trident Juncture sa stalo Nórsko. Tento výber nebol náhodný – má ukázať, aký geopolitický význam majú severské štáty predovšetkým vo vzťahu k Rusku. Do cvičenia sa zapojilo 50-tisíc vojakov z 31 krajín.
Nórsko pritom navonok tvrdí, že svojho obrovského suseda, s ktorým ho spája 196 kilometrov dlhá hranica, nepovažuje za priamu hrozbu. Oslo však aj napriek tomu navyšuje obranný rozpočet. Podľa plánu sa má armáda, pobrežná stráž, námorníctvo aj letectvo zamerať viac na severné oblasti.
Nórsko objednalo 52 najmodernejších stíhačiek F-35, štyri nové ponorky, obnovuje infraštruktúru a buduje jednotku na vojenskej základni v regióne Finnmark, priamo hraničiacom s Ruskom. Washington okrem toho zdvojnásobí počet príslušníkov americkej námornej pechoty v Nórsku.
Zhruba 700 príslušníkov námornej pechoty má na rotačnom základe pôsobiť nielen v centrálnej časti krajiny, ale aj v oblasti Troms za polárnym kruhom. Ďalších 800 vojakov chce do krajiny vyslať Británia a udržiavať ich tam tiež na rotačnej báze.
Nórsko naposledy zažilo obojživelnú inváziu pre 87 rokmi, keď nacistické Nemecko prekonalo nórsku obranu posilnenú o francúzske, britské a poľské jednoty. Hlavným cieľom nemeckého útoku bolo ochrániť dodávky švédskej železnej rudy, nevyhnutnej na vojnovú výrobu nacistickej ríše, a predísť tomu, aby Nórsko preventívne obsadili spojenci.
Tak ako vtedy, aj dnes možno hľadať geostrategický význam Nórska a ďalších severských krajín v surovinových zdrojoch. Predovšetkým v doteraz skrytých zásobách plynu a ropy v Arktíde, na ktoré si robia nároky nielen severské krajiny, ale aj Spojené štáty, Kanada a Rusko.
Rozsiahle náleziská ropy a zemného plynu skryté pod vrstvou ľadu Severného ľadového oceánu, nedoriešené nároky jednotlivých štátov na toto bohatstvo a zároveň uvoľňovanie severnej námornej cesty pod vplyvom klimatických zmien robia z Arktídy bezpečnostnú výzvu a potenciálne bojisko budúcnosti.
Skutočný dôvod, prečo sa Severoatlantická aliancia vracia na sever a demonštruje svoju vojenskú silu, je práve obrovský potenciál čerpania energetických surovín a kontrola severnej námornej cesty.
Ruské veľvyslanectvo v Oslo uviedlo, že považuje cvičenie Trident Juncture za „protiruské“. Minister obrany Sergej Šojgu varoval, že „Rusko môže byť nútené odpovedať na zvýšenú aktivitu NATO pri svojich západných hraniciach“. Na cvičenie Moskva zároveň vyslala svojich pozorovateľov, rovnako ako aj Bielorusko.
„Vedúce krajiny NATO rozširujú svoju vojenskú prítomnosť v regióne. Takéto nezodpovedné konanie môže viesť k destabilizácii politickej situácie na severe,“ avizovala hovorkyňa ruskej diplomacie Maria Zacharovová. Podľa Vladimira Putina Moskva „nebude nikomu hroziť z Arktídy, ale len robí opatrenia na zaistenie svojej bezpečnosti“.