Na konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) v marockom Marrákeši schválili zástupcovia z približne 150 krajín globálny pakt o migrácii. Prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) dokončili v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní. Proti tomuto dohovoru však medzičasom vyjadrilo námietky viacero európskych štátov vrátane Slovenska a oznámili, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.
Na migračnom pakte sa všetkých 193 členských štátov OSN s výnimkou USA dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a skončili v júli 2018. Proklamovaným cieľom tohto 34-stranového “právne nezáväzného” dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Text sa stal terčom kritiky pravicových a národne orientovaných európskych politikov, podľa ktorých by mohol prispieť k ešte väčšej migrácii.
Predsedníčka francúzskeho Národného združenia Marine Le Penová v súvislosti so schválením migračného paktu v Marrákeši vyhlásila, že “svet sa zmení v obrovský nelegálny tábor”. Dodala, že krajiny, ktoré túto zmluvu príjmu, uzavrú akúsi “dohodu s diablom“, informoval portál Lemonde.fr. “Cieľom tohto textu je vytvoriť v našich krajinách multikultúrnu spoločnosť. My to neprijmeme a nikdy s tým nebudeme súhlasiť,” zdôraznila predsedníčka opozičnej francúzskej strany.
“Skutočnosť, že Slovenská republika oficiálne odmietla účasť na Globálnom pakte o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii, nemusí znamenať, že ostaneme oslobodení od záväzkov a povinností, ktoré prináša tento dokument OSN,” upozornil na sociálnej sieti podpredseda SNS a poslanec NR SR Jaroslav Paška.
Paška to uviedol v súvislosti s tým, že Európska komisia má už od 21. marca 2018 pripravený na schválenie návrh rozhodnutia pre jej pristúpenie ku Globálnemu paktu OSN v mene všetkých členských štátov Európskej únie. “Komisia totiž tvrdí, že podľa článku 16 Zmluvy o EÚ v spojení s článkami 79 a 209 Zmluvy o fungovaní EÚ patria oprávnenia o prevzatí záväzkov, aj rozhodovania o výkone väčšiny politík a opatrení Globálneho paktu OSN do výlučnej právomoci Európskej únie,” upozorňuje poslanec.
Na prijatie paktu v Marrákeši zareagoval aj predseda Slovenského hnutia obrody (SHO) a kandidát na prezidenta SR Róbert Švec, ktorý v tejto súvislosti pripomenul “chameleónsky” postoj ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý bol počas svojho pôsobenia v OSN spolutvorcom sporného dokumentu. “Pán minister sa veľmi rád stavia do pozície úspešného kariérneho diplomata s dobrou povesťou doma aj v zahraničí. Ale aj diplomat musí mať chrbtovú kosť a vedieť, kedy odísť.
Ak vyhlásil, že otázka Globálneho paktu OSN o migrácii je otázkou jeho osobnej a profesionálnej integrity, tak neúčasťou Slovenska v Marrákeši o ňu prišiel. Stiahnutím svojej demisie, čo nemá v domácej politickej histórii obdobu, Lajčák ukázal, že je krivý chlap, ktorý nemá morálne právo zastupovať záujmy Slovákov na akejkoľvek pozícii,” povedal Švec.
“Nebude mať pán minister morálny problém ďalej sedieť vo vláde, ktorej šéfuje Pellegrini a reprezentovať politickú stranu, ktorej predsedom je Fico? Pretože, pred pár dňami na adresu kritických postojov k paktu o migrácii vyhlásil, že nemáme radosť z toho, že téma je zneužívaná populistami, xenofóbmi a nacionalistami, ktorí vraj šíria bludy a nepravdy o tomto dokumente,” položil rečnícku otázku šéf SHO.