Predstavitelia ukrajinských pravoslávnych cirkví na cirkevnom sneme v Kyjeve schválili zlúčenie svojich organizácií v nezávislú ukrajinskú národnú cirkev. Potvrdil to podľa tlačových agentúr ukrajinský prezident Petro Porošenko. Synoda už podľa agentúry Interfax zvolila aj najvyššieho predstaviteľa novej cirkvi – Jepifanij sa stal metropolitom kyjevským a celej Ukrajiny. „Tento deň vojde do dejín ako posvätný deň – deň konečnej nezávislosti na Rusku,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters ukrajinský prezident pred tisíckami prívržencov.
Výsledok synody má umožniť konštantínopolskému patriarchátu vyhlásiť vytvorenie novej samostatnej ukrajinskej cirkvi, nezávislej na Moskve. Pred Kyjevskou katedrálou svätej Sofie z 11. storočia, kde sa snem za zatvorenými dverami stretol, sa dnes zhromaždili tisíce ľudí s ukrajinskými vlajkami, aby podporili cirkevné odlúčenie od Ruska, napísali zahraničné tlačové agentúry. Na bezpečnosť v centre Kyjeva dohliadalo 4000 policajtov.
„Vytvorenie našej cirkvi je ďalším vyjadrením nezávislosti Ukrajiny a vy ste hlavnými účastníkmi tejto historickej udalosti,“ povedal pred zhromaždeným davom Porošenko, ktorý prišiel na synodu ako čestný hosť. „Modlíme sa, aby sa ukrajinská cirkev dnes stala skutočnosťou,“ vyhlásil prezident, ktorý z vytvorenia nezávislej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi urobil jeden z kľúčových bodov svojej ešte nezačatej kampane za znovuzvolenie do najvyššej štátnej funkcie na jar 2019.
Väčšina biskupov, kňazov a laikov na zhromaždení pochádzala z dvoch Kyjevu lojálnych cirkví, ktoré však ostatné pravoslávne cirkvi na svete podľa cirkevného práva doteraz neuznávali. Z tretej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi vernej Moskve sa podľa médií dostavili na dnešnú synoda len dvaja z viac ako jej 90 biskupov.
Porošenko podpísal začiatkom novembra v Istanbule zmluvu o spolupráci medzi Ukrajinou a konštantínopolským pravoslávnym patriarchátom. Tá umožňuje medzinárodne uznaný vznik samostatnej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Predpokladalo to však zjednotenie všetkých troch pravoslávnych cirkví, fungujúcich v krajine paralelne. Konštantínopolský patriarcha Bartolomej má v právomoci udeľovanie cirkevnej autonómie a príslušný dokument o osamostatnení odovzdá novému ukrajinskému metropolitovi.