Pre mnohých zamestnancov to znie ako utópia, svetové firmy však čoraz častejšie experimentujú so zavádzaním štvordňového pracovného týždňa. Sľubujú si od toho vyššiu motiváciu svojich ľudí a menej syndrómov vyhorenia. Viac voľného času pre zamestnancov môže v niektorých prípadoch ich produktivitu zvýšiť. U nás sa tento trend zatiaľ príliš neprejavuje.
Novozélandská firma Perpetual Guardian na skúšku skrátila svojim zamestnancom pracovný týždeň o jeden deň. Po dvoch mesiacoch zakladateľ spoločnosti Andrew Barnes vyhlásil svoj experiment za jednoznačný úspech.
Zavedenie štvordňového pracovného týždňa totiž nemalo nijaké dôsledky na výkonnosť firmy a zamestnanci počas neho odviedli rovnaký objem práce. Neboli však v takom strese a dokonca sa začali v práci viac angažovať. Spoločnosť preto opatrenie zaviedla natrvalo.
Firmy skracujú pracovný týždeň aj v iných krajinách. A to aj v Japonsku, ktoré je inak známe nesmierne pracovitými obyvateľmi (japončina má dokonca špeciálny výraz pre smrť z prepracovania – karóší). Vláda vedie tamojšie spoločnosti k tomu, aby svojim zamestnancom uvoľnili pondelňajšie rána.
Do konca tohto storočia by mal byť štvordňový pracovný týždeň plošne zavedený v Spojenom kráľovstve, kde ho presadzujú najmä odbory, podporu majú v opozičnej strane Labouristov. Britský miliardár Richard Branson si myslí, že dnes nie je dôvod na to, aby boli ľudia tak dlho v práci. V jednej zo svojich kníh tvrdí, že „zábava je jedna z najdôležitejších a často podceňovaných zložiek každého úspešného podniku“.
Oproti tomu ďalší známy miliardár Elon Musk presadzuje opačný prístup. Na Twitteri uviedol, že „nikto nikdy nezmenil svet za 40 hodín týždenne“. Skutočne prínosná ľudská práca sa podľa neho začína na objeme 80 hodín týždenne.