Úvod Zaujímavé Ozdobou mesta Reyðarfjörður na Islande je kostolík zo slovenského Podpoľania

Ozdobou mesta Reyðarfjörður na Islande je kostolík zo slovenského Podpoľania

Foto: archív

Island sa môže pochváliť rozmanitým prírodným bohatstvom, drevo je tam však vzácne a na stavbu budov sa veľmi nepoužíva. O to väčšou vzácnosťou je na tomto kamenistom ostrove kostol v Reyðarfjörðure, ktorý sem pre potešenie domácich aj turistov cestoval až z ďalekého Slovenska.

Reyðarfjörður je najdlhším a najširším fjordom na východe Islandu a v minulosti tu svoju stopu zanechali viaceré národy. O rozvoj osídlenia sa v tomto krásnom, ale nehostinnom kraji pričinili najmä Nóri, ktorí tu vybudovali veľrybárske stanice a z pobrežia vyrážali na lov.

Počas 2. svetovej vojny zasa mali v Reyðarfjörðure svoju základňu spojenecké vojská, čo dodnes pripomínajú staré kasárne a malé úkryty na zbrane. V 21. storočí svoj odkaz na Reyðarfjörðure zanechali aj Slováci.

Mesto Reyðarfjörður na úpätí rovnomenného fjordu je najväčším na východnom pobreží Islandu. Obklopujú ho hory a vrchy, z ktorých najvyšší meria 972 metrov. V oblasti väčšinou prevláda daždivé a hmlisté počasie, za jasných letných dní sa tu však obyvatelia a návštevníci tešia najvyššej teplote na Islande.

Foto: archív

Od začiatku 20. storočia bol Reyðarfjörður rušným obchodným prístavom, po vojne však ruch v tisícovom mestečku výrazne utíchol, aby zasa ožil začiatkom 21. storočia vďaka vybudovaniu hlinikárne. Na jej výstavbe sa podieľalo až 2800 robotníkov z mnohých krajín, predovšetkým z Poľska.

Azda aj s ich prítomnosťou súvisí fakt, že na Islande, kde sa až 79 percent obyvateľov hlási k evanjelickej cirkvi, vysvätili 17. júna 2017 katolícky kostol. Slávnosť viedol kapucín Dávid Bartimej Tencer, ktorý pochádza z Novej Bane, no pôsobí ako biskup v Reykjavíku a je teda najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi na Islande.

Skromný interiér kostolíka. (Foto: archív)

Práve on vynaložil veľké úsilie, aby mala asi štvorpercentná katolícka menšina na ostrove svoj vlastný svätostánok. Drevený kostolík bol darom katolíckej cirkvi na Slovensku. Má tvar františkánskeho kríža sv. Damiána a je vysoký 12 metrov.

Ako vysvetlil biskup Tencer pre TASR, drevo na kostolík museli na Slovensku najprv rok sušiť a napokon ho na Slovensku aj postavili. „Museli by sme sem doviezť surové drevo a aj odborníkov, lebo Islanďania s tým nevedia robiť. Takýto dom alebo kostol nenájdete na Islande ani jeden.“

Drevený kostolík postavili v Hriňovej a použili naň drevo z Podpoľania. Následne ho rozobrali a previezli na Island, kde ho opäť postavili vedľa domu v Reydarfjördure, kde sa katolíci stretávali predtým. V súčasnosti už však toto miesto neláka iba veriacich. Nádherný drevený kostolík sa stal originálnou atrakciou celého Islandu a je výsledkom spolupráce dvoch národov.

Foto: archív