Budú ľudia žiť na plávajúcich mestách, ktoré vydržia aj najhoršie búrky a hurikány? Z dôvodu postupujúceho globálneho otepľovania a vzostupu hladiny oceánov spustila OSN program UN-Habitat.
Ten združuje inžinierov, vedcov, prieskumníkov aj vynálezcov, ktorí sa snažia vymyslieť riešenie pre veľký počet ľudí, ktorých dnešnej obydlia v budúcnosti pravdepodobne ohrozí súpajúce more. V súčasnosti totiž žijú asi dve pätiny ľudstva do vzdialenosti 100 kilometrov od morského pobrežia.
Tím UN-Habitat vytvoril koncept pozoruhodného mesta pre 10-tisíc obyvateľov, ktoré by bolo prvým ekologicky udržateľným mestom na svete. Autormi návrhu sú nezisková spoločnosť Oceanix, architektonická firm BIG a inžinieri centra amerického inštitútu MIT pre morské inžinierstva (Center for Ocean Engineering).
Plávajúce mesto podľa modelu nazvaného Oceanix City by mali tvoriť spoločne zakotvené a navzájom prepojené plávajúce platformy. Na nich budú umiestnené ako obytné domy, ako aj priestory spojené s obchodom a výrobou, poľnohospodárstvom aj prežívaním voľného času.
O dopravu medzi pevninou a mestom sa budú starať futuristická elektrické plavidlá. Platformy mesta Oceanix sú údajne navrhnuté tak, aby vydržali hurikán 5. kategórie, čiže tie najhoršie tropické búrky, aké teraz na Zemi poznáme.
Plávajúce mesto Oceanix: