Máte „husiu kožu“ z počúvania veľmi dobrej hudby? Možno si neuvedomujete, aký je váš mozog jedinečný. Ľudské prejavy, ako je „husia koža“ alebo hrča v krku pri počúvaní hudby sú pomerne zriedkavé a jedinečné.
Matthew Sachs, bývalý študent na Harvarde, minulý rok študoval ľudí, ktorí majú „husiu kožu“, aby zistil, ako tento pocit presne vzniká. Sachs skúmal skeny mozgu u 20 študentov, z ktorých 10 priznalo, že zažívajú vyššie uvedené pocity pri počúvaní hudby a 10 husiu kožu pri počúvaní hudby nemali.
Zistil, že ľudia s emocionálnou a fyzickou pripútanosťou k hudbe majú odlišné štruktúry mozgu. Výskum ukázal, že majú hustejší objem vlákien, ktoré spájajú ich sluchovú kôru a oblasti, ktoré spracúvajú emócie, čo znamená, že dokážu lepšie komunikovať.
Sachsove zistenia boli zverejnené na Oxfordskej akadémii a citované v časopise Neuroscience. Vyplýva z nich, že ak dostanete zimomriavky z hudby, budete mať pravdepodobne silnejšie a intenzívnejšie emócie. Navyše, tieto pocity môžu byť spojené aj so spomienkami spojenými s určitou skladbou, ktoré nemožno ovládať v laboratórnom prostredí.
Keďže štúdia nebola rozsiahla, Sachs v súčasnosti vykonáva ďalšie výskumy, ktoré budú sledovať činnosť mozgu pri počúvaní skladieb a zaznamenávať určité reakcie. Dúfa, že týmto spôsobom zistí, čo neurologicky tieto reakcie spôsobuje a mohlo by sa využiť na liečbu psychických porúch, napríklad depresie, spôsobujúcej neschopnosť zažiť radosť z každodenných vecí. Pri liečbe týchto porúch s terapeutom sa využíva aj počúvanie reprodukovanej hudby.