Americký republikánsky senátor Ted Cruz a demokratka Jeanne Shaheenová predstavili návrh zákona, ktorým chcú zaviesť sankcie proti spoločnostiam a osobám spolupracujúcim na výstavbe plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora. Spojené štáty tento projekt dlhodobo kritizujú.
„Nord Stream 2 ohrozuje energetickú bezpečnosť Európy a národnú bezpečnosť Spojených štátov,“ tvrdí Cruz. „Washington jednoducho nemôže dovoliť Rusku ovládnuť energetickú budúcnosť Európy.“
Shaheenová konštatovala, že Nemecko je síce modelový príklad spojenca, ale ruský prezident Vladimir Putin „sa vidinou lacného plynu snaží získať monopol na energetické dodávky do Európy, a tak destabilizovať situáciu na kontinente. Spojené štáty nemôžu nečinne stáť, kým Kremeľ buduje trójskeho koňa“.
Ak Kongres USA schváli návrh senátorov, bude to znamenať sankcie zamerané na plavidlá a spoločnosti, spolupracujúce na budovaní plynovodu. Predstavitelia týchto firiem zároveň nebudú môcť vstúpiť na územie USA.
Washington niekoľkokrát vyhlasoval, že po spustení plynovodu Nord Stream 2 sa Nemecko stane celkom závislé od ruskej energie. Záleží mu aj na tom, aby Ukrajina neprišla o dôležité príjmy z tranzitu plynu. Moskva vraj projekt využíva na rozdelenie Európy.
Spojené štáty majú zámer dodávať do Európy skvapalnený zemný plyn (LNG) a konkurovať tak ruskému Gazpromu. Ten však americký plyn nepovažuje za konkurenciu, keďže je v porovnaní s ruským plynom pridrahý.
Len zhruba desať percent dovezeného plynu do EÚ predstavuje LNG plyn. Pochádza prevažne z Kataru, Alžírska a Nigérie. Jediné dva terminály LNG plynu v postsocialistickej časti EÚ sa nachádzajú v poľskom Swinoujscie a litovskej Klaipede. Slovensko na ne nemá prepojenie.