Počúvanie hudby pomáha nájsť motiváciu a elán. Tento účinok cítia najmä nešportovci, zvyknutí prekonávať únavu so slúchadlami v ušiach. Menej známy je fakt, že pozitívny účinok hudby na športovú výkonnosť dokázala aj veda. Tento vplyv sa podobá dopingu, takže pri niektorých športových súťažiach je hudba zakázaná.
Tím vedcov z Brunelovej univerzity v Londýne pod vedením Kostasa Karageorgisa nedávno použil elektroencefalograf schopný monitorovať tri rôzne typy mozgových vĺn pri športovom výkone. Vedci zapojili do experimentu 24 dobrovoľníkov, ktorí mali chodiť vlastným ideálnym tempom po trati dlhej 400 metrov.
Niektorí z nich počúvali Happy od Pharrella Williamsa, ďalší rozhlasového komentátora a tretia skupina išla bez slúchadiel. Vedci potom porovnávali pomocou testov mieru nadšenia chodcov, ich náladu, sústredenie a mieru pozornosti pri chôdzi. Elektroencefalograf zaznamenával frekvenciu mozgových vĺn.
Experiment ukázal, že hudba dodala účastníkom energiu a zlepšila ich náladu, hoci to bolo za cenu ľahkej straty sústredenia. Rozhlasový komentátor nemal také výsledky, ale celkovo zlepšil hodnotenie výkonu. Tí, ktorí išli bez slúchadiel, nevykazovali nijakú zmenu.
Karageorgis počas desaťročia výskumu vybral typickú hudbu pre každú fázu cvičenia. Pred cvičením je podľa neho vhodné počúvať pomalú hudbu, ktorá nespotrebuje veľa duševnej energie, na začiatku cvičenia má hudba ostávať v pozadí a jej rytmus má byť synchronizovaný so srdcovým tepom. Pri rýchlom aeróbnom cvičení je vhodné vybrať pomerne rýchlu hudbu, ale s nemenným rytmom.
Počúvanie hudby pôsobí na mnohé fyziologické mechanizmy. Môže ovplyvniť napríklad autonómny nervový systém. Okrem toho prispieva k vylučovaniu neurotransmitera dopamínu, ovplyvňujúceho radostné pocity a podporujúceho produkciu endorfínu. Ten zlepšuje náladu a uľahčuje relaxáciu.
Hudba sa spomedzi súťaží používa najčastejšie pri behu, ale práve pre jej pôsobenie podobné dopingu je v niektorých prípadoch zakázaná. V telocvičniach či fitnescentrách však hudba sprevádza mnoho aktivít, napríklad aeróbne cvičenia alebo cvičenie na stacionárnych bicykloch.